Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
5 października 2008
Ewa Kusz

Synod (1): Co audytor ma w teczce?




Zaczęło się uroczystą Mszą św. o godz 9.30 w Bazylice Św. Pawła za Murami, ale od piątku można było już odbierać legitymacje (identyfikatory) oraz teczkę zawierającą różne materiały dotyczące Synodu w sekretariacie Synodu, który od wczoraj przeprowadził się do Auli Synodu (na parter, gdzie znajduje się również aula Pawła VI).

Zawartość tej teczki, na razie niezbyt obfita, jest dość ciekawa. Wprawdzie nie jest ważna, jeśli chodzi o przebieg Synodu, ale z kobiecego punktu wiedzenia, gdzie drobiazgi też są ważne spróbuję opisać jej zawartość.

- identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, krajem pochodzenia (ja, nie wiem dlaczego, mam napisane: Italia – będę postulować zmianę), znakiem papieskim, oraz na drugiej stronie – podpisem abp N. Eterović – Sekretarza Synodu. Jak zauważyłam – audytorzy mają żółte identyfikatory, a ojcowie synodalni – białe.

- Instrumentum laboris. Mój egzemplarz jest po niemiecku. Mam więc teraz już ten dokument w trzech językach. Polski tekst dostałam od abp N. Eterović, Sekretarza Synodu, gdy byłam u niego w czerwcu, po otrzymaniu informacji, że jestem powołana jako audytorka Synodu. Egzemplarz włoski dostałam razem z zaproszeniem na Synod. Myślę, że tekst niemiecki Instrumentum laboris w mojej teczce wskazuje, że zostałam przeznaczona do niemieckojęzycznej grupy circuli minores.

- 2 egzemplarze vademecum Synodu. Jeden egzemplarz po łacinie, włosku i hiszpańsku, a drugi po łacinie, angielsku i francusku. Jednakże przy każdym tłumaczeniu program Synodu jest w języku łacińskim. Jak do tej pory, jest to dla mnie najciekawszy dokument, który zamieszczono w tej teczce (nie biorę pod uwagę Instrumentum laboris, które znałam już wcześniej). Jest to dokument w którym bardzo szczegółowo opisano sposób pracy Synodu, począwszy od wyjaśnienia czym jest Synod aż po uwagi dotyczące stroju, informacje gdzie jest bar i o sprawdzaniu obecności podczas obrad plenarnych oraz prac w grupie i in.

- Ordo Synodu Biskupów po łacinie i włosku – czyli zasady prawne dotyczące Synodu biskupów.

- książeczkę z modlitwą liturgiczną hora tertia (w j. łacińskim), którą każdego dnia będą rozpoczynały się obrady synodalne. Każdego dnia po przeczytaniu Słowa Bożego przewidziana jest krótka homilia poproszonych o to Ojców Synodalnych.

- listę uczestników Synodu z zaznaczeniem kto jest ojcem synodalnym, kto ekspertem (po łac. Adiutor), kto audytorem oraz delegatem Kościołów bratnich (z J. Św. Bartłomiejem) i wskazaniem gdzie kto ma przeznaczone miejsce w Auli Synodanej.

- kartki, na których trzeba napisać swoje wystąpienie (ojcowie synodalni 5 min – 25 linijek po 50 znaków, a audytorzy 4 min).

- 2 notatniki – jeden formatu A-4, a drugi A-5.

Z programu Synodu wynika, że prace synodalne będą odbywały się od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-12.30 i 16.30-19.00. Przez godzinę (18.00-19.00) w niektóre dni jest czas na dyskusję (interventiones liberae). Odbędzie się 24 sesji obrad plenarnych (congregatio generalia) i 8 sesji spotkań w grupach (circuli minores), z których pierwsze odbędzie się już 8 października przed południem w celu poznania się członków grupy, wybrania moderatora grupy i jego asystenta oraz relatora (do różnych zadań dodatkowych mogą być wybierani tylko ojcowie synodalni). Audytorzy będą przedstawiać swoje wystąpienia w dniach 14 i 15 października (pamiętajcie proszę o mnie. Do tego czasu będę musiała przygotować swój tekst. Myślę, że oprę go na pkt 51, który mówi o roli świeckich w formacji ludu Bożego). 9 października o 11.30 będzie Msza św. Z okazji 50 rocznicy śmierci papieża Piusa XII, który to, jak powiedział abp N. Eterović „miał wielkie zasługi dla ożywienia zainteresowania studiami biblistycznymi”. 18.10 odbędą się nieszpory z udziałem J. Św. Bartłomieja, który wygłosi wtedy słowo. Synod zakończy się 26.10 Mszą św. w Bazylice Św. Piotra.



Komentarze:



Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?