Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog Konrada Sawickiego

Z obu stron

blog Konrada Sawickiego
28 października 2013
Konrad Sawicki

Hieny
Gdy pogodny październikowy poranek przywitał nas smutną wiadomością o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, zajrzałem dosłownie na 3 minuty do komentarzy internautów. To był poważny błąd, który ten dzień uczynił jeszcze smutniejszym.

Traf chciał, że po zalogowaniu do Facebooka jako pierwsza pokazała mi się informacja o śmierci Mazowieckiego zamieszczona przez portal Fronda.pl. Rozwinąłem komentarze internautów, a tam takie „perełki”:

„Mazowiecki jest współodpowiedzialny za zrobienie z Polski dziwki”
„No wreszcie, jeszcze został TW Bolek”
„O jednego chu... mniej” [w oryginale oczywiście bez kropek]
„Wreszcie zdechł, szkoda tylko, że tak długo kazał nam czekać”

Szybko ewakuowałem się z tego bagna i postanowiłem, że dziś więcej mądrości narodu czytał nie będę. Ale ból pozostał. Jeszcze jakiś czas temu podobne barbarzyństwa – owszem, obecne – ukazywały się pod pseudonimami. Ludzie jakoś rozumieli, że takich opinii, wyrażanych w takim momencie nie powinno się firmować własnym nazwiskiem. Dziś i ta bariera padła. Te wymienione komentarze z Facebooka mają swoich dumnych autorów, z imieniem i nazwiskiem. A administrator profilu ich nie usuwa. Co więcej, wypowiedzi zdobywają liczne „lajki”, utwierdzające barbarzyńców w słuszności swojej postawy.

Żałoba w polskiej tradycji jest rzeczą świętą. Zarówno dla wierzących jak i niewierzących. Tak jak wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi, tak żałoba przynależy każdemu. Nie ma ona żadnego związku z naszą pozytywną czy negatywną opinią o zmarłym. Jest ponad tym, tak jak śmierć stoi ponad wszystkimi.

Spierać się o dziedzictwo Tadeusza Mazowieckiego zawsze zdążymy. Ale kilka godzin po jego śmierci ujadać w sposób tak barbarzyński, szarpać godność zmarłego w tak nieludzki sposób to doprawdy obraz zdziczenia, który przywołuje jednoznaczne skojarzenie: hieny.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

2013-11-03 20:57:02 - Kam

Napisales to samo, jak w kilka dni po smierci prezydenta Kaczynskiego pan Wajda wyglaszal swoje madrosci o tym, gdzie powinien byc pochowany? Czy bronisz tylko establiszment III RP?


Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (49)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?