Myśli na dziś

wróć do katalogu

Miesiąc z Blaise'em Pascalem

Blaise był synem francuskiego matematyka. Urodził się 19 czerwca 1623 w Clermont-Ferrand. Po ojcu odziedziczył niezwykłe zdolności matematyczne. Jako szesnastolatek napisał pracę na temat zagadnienia geometrii rzutowej. Stworzył podwaliny teorii prawdopodobieństwa, co przyczyniło się do realnego odkrycia, z którego korzystamy do dziś – prototypem dzisiejszego kalkulatora jest maszyna obliczeniowa tzw. pascalina.

Wielkość umysłu Pascala przełożyła się na pozostałe, uprawiane w XVII wieku, dyscypliny. Blaise Pascal był utalentowanym matematykiem, fizykiem i filozofem. Jako kontynuator augustiańskiej szkoły wiary, to w „sercu” dopatrywał się niezależnego, wobec rozumu, porządku wiary. Dzięki doświadczeniu nawrócenia stał się znany przede wszystkim ze swego pomysłu racjonalnego usensownienia podjęcia ryzyka wiary, który, od imienia twórcy, nazywany jest „zakładem Pascala”, oraz ze słynnego na całym świecie zdania o wyjątkowości ludzkiej egzystencji, której wielkość, mimo znikomości wobec wszechświata, wyraża się w myśleniu.

Pascal zmarł w Paryżu dnia 19 sierpnia 1662 roku. Pozostawił po sobie „Myśli” – arcydzieło francuskiej prozy i filozofii, oraz „Prowincjałki”– 18 listów wykładających racje jansenistów w sporze z jezuitami.



wróć do katalogu

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?