Myśli na dziś

wróć do katalogu

Miesiąc z Johnem Henrym Newmanem

John Henry Newman (1801-1890) wychował się w anglikańskiej rodzinie londyńskiego bankiera. W 1817 r. rozpoczął studia w – na wskroś anglikańskim – Trinity College w Oksfordzie. 13 czerwca 1824 przyjął świecenia; wybrano go również na wykładowcę i opiekuna w Oriel College. W 1825 r. rozpoczął służbę w uniwersyteckim kościele Saint Mary the Virgin, gdzie zasłynął ze swych kazań. Swoimi wystąpieniami i publikacjami (które krążyły w formie broszur) dał początek ruchowi oksfordzkiemu. Jego zwolennicy, zwani też traktarianami (od publikowanych „traktatów”), nawiązywali do początków Kościoła i wskazywali na ciągłość instytucji, podkreślali również podobieństwa między Kościołem rzymskim a anglikańskim. Po latach intensywnej działalności, pod wpływem lektury licznych dzieł patrystycznych i własnych przemyśleń, Newman podjął decyzję o przejściu na katolicyzm (co stało się 9 października 1845). Uznał bowiem, że to członkowie Kościoła rzymskokatolickiego kontynuują dzieło apostołów.

Wyjście z Kościoła anglikańskiego łączyło się z licznymi konsekwencjami: od konieczności opuszczenia kościoła Saint Mary i wystąpienia z Oriel College po wrogość tych, którzy nie rozumieli i nie akceptowali jego postępowania. 30 maja 1847 przyjął święcenia kapłańskie w Kościele katolickim. W 1851 (na prośbę biskupów irlandzkich) zajął się organizacją uniwersytetu katolickiego w Dublinie. Pragnął on by uczelnia ta była uczelnią świeckich, do tego przyjmującą w swe szeregi również Anglików i Amerykanów. Kiedy zrozumiał, że to niemożliwe, zrezygnował ze stanowiska rektora. Przez kilka miesięcy roku 1859 był redaktorem literackiego czasopisma „The Rambler”, przeznaczonego dla wykształconych katolików i wywołującego kontrowersje wśród hierarchów Kościoła.

W 1877 r. Newman został wybrany pierwszym honorowym członkiem Trinity College. W 1879 papież Leon XIII mianował go kardynałem (co całkowicie oczyściło go z zarzutów o „półkatolicyzm”).

Zmarł w wieku 89 lat i zgodnie ze swoim życzeniem, został pochowany w Rednal w grobie Ambrożego St. Johna.

Za pontyfikatu Jana Pawła II rozpoczęto proces beatyfikacyjny Johna Newmana. Jego wyniesienie na ołtarze odbyło się 19 września 2010 r. podczas Mszy św. w Cofton Park, w Birmingham, w czasie pielgrzymki Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii.



wróć do katalogu

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?