Myśli na dziś

wróć do katalogu

Miesiąc z Thomasem Mertonem

Thomas Merton był jedną z ważniejszych postaci Kościoła drugiej połowy XX wieku. Urodził się 15 stycznia 1915 roku w miejscowości Prades we francuskich Pirenejach. Jego matka – Rut Jenkins była Amerykanką, należącą do Religijnego Towarzystwa Przyjaciół, tzw. kwakrów, Ojciec – Owen Merton z pochodzenia Nowozelandczyk był anglikaninem. Liczne podróże Mertona odbyte już w bardzo młodym wieku zaowocowały znajomością języków i kultur Anglii, Francji i i Wielkiej Brytanii, co przełożyło się później na jego pisarstwo. W wieku 20 lat Thomas wstąpił na Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku. Tam studiował język hiszpański, niemiecki, angielski, prawo i literaturę francuską. W wieku 24 lat otrzymał stopień magistra literatury angielskiej i został nauczycielem języka angielskiego w City College w Nowym Jorku i reporterem gazety New York Times i New Herold Tribune.

W tym samym czasie zafascynowany wykładami na temat myśli św. Tomasza i Dunsa Szkota, oraz urzeczony przyjaźnią z hinduskim mnichem Brahmacharim, który odkrywał przed nim duchowe bogactwo chrześcijaństwa, przyjmuje chrzest w Kościele katolickim. Jako gorliwy konwertyta, Thomas wiedzie bardzo surowy, niemal zakonny tryb życia. Zimą 1941 roku wstępuje do zakonu trapistów w Gethsemani, w amerykańskim stanie Kentucky i w 1941 roku przyjmuje święcenia kapłańskie.Odtąd prowadzi życie klasztorne, które, na trzy lata przed śmiercią, ogranicza do położonej nieopodal klasztoru samotnej pustelni.

Merton ginie tragicznie w Tajlandii w wieku 53 lat, gdy podczas wyjazdu na konferencję przełożonych katolickich zakonów kontemplacyjnych zostaje porażony prądem niesprawnego wentylatora.

Jako jeden z najbardziej wpływowych pisarzy religijnych naszych czasów, pozostawił po sobie liczne pisma poświęcone duchowości kontemplacyjnej, w których stara się zrozumieć myśl Dalekiego Wschodu i integrować ją z duchowością Zachodu. Ostatnio opublikowane w języku polskim listy ( „Życie w listach”, W drodze 2011,), są niezwykłym świadectwem epistolografii, która dla autora stała się z czasem jedynym sposobem nawiązywania relacji.



wróć do katalogu

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?