Raporty

Kościół jest kobietą

Przedstawiamy raport Laboratorium WIĘZI „Kościół jest kobietą”, poświęcony miejscu i roli, jakie kobietom przypisuje się w Kościele – w teorii i w praktyce. Na raport składa się osiem tekstów, które stanowią: rzeczowy opis, diagnozę problemu w formie podsumowania ankiety, szkice teoretycznej wizji przyszłości oraz propozycje wskazówek do dalszego myślenia i praktycznego działania.

Alina Petrowa-Wasilewicz Czy Kościół traci kobiety
Ewa Karabin Nadchodzą zmiany? Kościelna teoria i praktyka wobec kobiet
Ankieta Laboratorium WIĘZI Być kobietą, być w Kościele
ks. Grzegorz Strzelczyk Nie ma już kobiety ani mężczyzny?
Elżbieta Adamiak
Anna Karoń-Ostrowska
Wzajemność, a nie podporządkowanie. Kościół jako wspólnota kobiet i mężczyzn
Ewa Kusz
Piotr J. Śliwiński OFM Cap
Grzegorz Pac
A co pani tu robi? O roli kobiet w formacji kapłańskiej
Ku wspólnocie sióstr i braci. Drogowskazy dla Kościoła w Polsce
Stanisława Grabska
Elżbieta Adamiak
Monika Waluś
Przede wszystkim człowiek - rozmowa

Odpowiedzi na ankietę Laboratorium WIĘZI dotyczącą miejsca kobiet w Kościele wydały nam się na tyle ciekawe, że nie zadowoliliśmy się jedynie ich podsumowaniem (Być kobietą, być w Kościele) i zamieszczamy je poniżej w całości. Ankietowane kobiety odpowiadały przede wszystkim na pytania: Co mnie jako kobietę cieszy w naszym Kościele? Co mnie jako kobietę w naszym Kościele niepokoi, co mi przeszkadza, co mnie denerwuje? Do odpowiedzi na kolejne pytania zaprosiliśmy także mężczyzn: Czy polskie kobiety mają problemy z Kościołem? Czy Kościół w Polsce ma problemy z kobietami? Czy i na ile problemy Kościoła z kobietami są częścią problemów ze świeckimi? Co zrobić, żeby było lepiej? Od czego zacząć?

Wypowiedzi ankietowanych – członków Zespołu Laboratorium WIĘZI oraz zaproszonych gości: autorek i autorów książki Godzina kobiet? Recepcja nauczania Kościoła rzymskokatolickiego o kobietach w Polsce w latach 1978-2005 (red. E. Adamiak, M. Chrząstowska, Poznań 2008), a także wybranych współpracowniczek WIĘZI, zaangażowanych katoliczek i sióstr zakonnych – są bardzo zróżnicowane, zarówno w treści, jak i w kształcie. Pozostawiliśmy autorom zupełną dowolność, co przyniosło wiele form odpowiedzi: od krótkich haseł odnoszących się do konkretnych pytań po długie refleksje nawiązujące do szeroko pojętego zagadnienia kobiet w Kościele. Część z wypowiadających się prosiła o zachowanie anonimowości. W prezentowanych wypowiedziach zachowaliśmy oryginalną formę tekstów.

Bartosz Bynowski, Barbara Chyrowicz, Piotr Cywiński, Małgorzata Felicka, Katarzyna Jabłońska, s. Bernardeta, Gabriela Janikula, Wojciech Jędrzejewski, Anna Karoń-Ostrowska, Ewa Kiedio, Ksawery Knotz, Ewa Kusz, Jolanta Olech, Michał Paluch, Zuzanna Radzik, Maria Rogaczewska, Jan Sochoń, Jerzy Sosnowski, Mateusz Środoń, Marta Titaniec, Monika Waluś, Małgorzata Wałejko, Piotr Wojciechowski, Anna Wojtas, *** (1), *** (2), *** (3), *** (4), Jacek Borkowicz

Archiwum raportów Laboratorium WIĘZI

Język wiary i niewiary

czytaj więcej

Wierzę, więc działam

czytaj więcej

Małżeństwo: reaktywacja

czytaj więcej

Nowi ateiści

czytaj więcej

Kościół jest kobietą

czytaj więcej

Dziś i jutro polskiej wiary

czytaj więcej

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?