Raporty

Nowi ateiści

Prezentujemy raport Laboratorium WIĘZI „Nowi ateiści”, poświęcony współczesnym przemianom ateizmu oraz refleksji nad tym, jak na różne formy i przejawy niewiary powinni reagować chrześcijanie, który ukazał się w WIĘZI 2009 nr 5-6.

Do starannych badań nad ateizmem zachęcał katolików II Sobór Watykański. Od tego czasu ateizm jednak bardzo się zmienił, także w Polsce. Przez dziesięciolecia kojarzony z PRL-owską propagandą, po roku 1989 stał się jedną z dostępnych opcji światopoglądowych.

W ostatnich latach pojawiły się jego nowe formy – również takie, które można określać jako „misyjne”, aktywnie propagujące swoje przesłanie zarówno w publikacjach, jak i poprzez spektakularne akcje publiczne. Powstały nowe, dynamiczne środowiska skupiające ateistów, których nie obchodzą wspomnienia sprzed 20-30 lat o współpracy wierzących i niewierzących w walce o prawa człowieka. Część z nich traktuje Kościół i religię jako swoiste struktury przemocy.

Jak na te przejawy niewiary powinni reagować chrześcijanie? Jak budować dialog z ateistami, odrzucając sam ateizm? Nasi wierzący autorzy – wychodząc z różnych pozycji filozoficznych i teologicznych – pokazują, że również dzisiaj Boga można znaleźć tam, gdzie się o Nim milczy. Spotkanie z ateizmem/ateistą, zawsze będące dla chrześcijanina dużym wyzwaniem i „spotkaniem wysokiego ryzyka”, może być też szansą.

Radosław Tyrała W co wierzą polscy niewierzący
Ewa Kiedio
Niewiarą silni
Sebastian Duda
Magdalena Środa
Bóg jest dla mnie mało interesujący
Andrzej Osęka
Ateizm po komunizmie
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap
Polskie ateizmy - poczet niekompletny
Wiesław Dawidowski OSA
Znaleźć Boga tam, gdzie się o Nim milczy
Ks. Andrzej Draguła Prawdopodobieństwo Boga. Rzecz o niepewności i samotności ateizmu
Michał Paluch OP Nowy misyjny ateizm. Rozczarowanie i kilka zadań
Jerzy Sosnowski Spotkanie wysokiego ryzyka

Archiwum raportów Laboratorium WIĘZI

Język wiary i niewiary

czytaj więcej

Wierzę, więc działam

czytaj więcej

Małżeństwo: reaktywacja

czytaj więcej

Nowi ateiści

czytaj więcej

Kościół jest kobietą

czytaj więcej

Dziś i jutro polskiej wiary

czytaj więcej

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?