Raporty

Wierzę, więc działam

Wierzę, więc działam” – takie hasło proponujemy w polskim chrześcijanom w najnowszym raporcie Laboratorium WIĘZI opublikowanym w WIĘZI 2010 nr 7. Dojrzała wiara nie może bowiem ograniczać się do prywatności, nie należy jej chować pod korcem. Religio znaczy więź, bo wiara łączy – z Bogiem i ludźmi. Konsekwencją poznania Dobrej Nowiny jest dzielenie się nią, budowanie wspólnoty, a także zaangażowanie na rzecz innych.

W Polsce krytykowany jest zazwyczaj zbyt duży wpływ Kościoła na politykę. My postanowiliśmy pokazać, że zaangażowanie Kościoła jest raczej za małe. Mamy jednak na myśli nie politykę, lecz sprawy społeczne. Dlatego kolejny raport Laboratorium WIĘZI poświęcamy społecznej roli Kościoła i chrześcijan.

Socjologowie coraz wyraźniej dostrzegają olbrzymie znaczenie kapitału społecznego zgromadzonego w parafiach, w ruchach i wspólnotach religijnych. Jak pisze Piotr Gliński, społeczeństwo obywatelskie wykluwa się (także) w Kościele.

W naszym raporcie przyglądamy się zatem temu, jak dzisiaj wiara Polaków wyraża się społecznie – umożliwiają to badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Opisujemy realia katolickiego biznesu oraz sposoby formowania nowych elit – w Instytucie Tertio Millennio i duszpasterstwach akademickich.

Szukamy też nowych wizji i wzorców dla społecznie zaangażowanych chrześcijan. Jak się okazuje, warto w tym celu sięgnąć do Reguły św. Benedykta (czyni to Michał Królikowski), ale można też inspirować się współczesnym sportem, o czym piszą Maria Rogaczewska i Grzegorz Roś. Pułapki wiary „odspołecznionej” i wizję wiary uspołecznionej przedstawia zaś Marek Rymsza.

Piotr Gliński
Obywatele rodzą się (też) w Kościele
Wojciech Sadłoń SAC
Jak wiara łączy i mobilizuje. Stosowany wymiar religii w świetle badań ISKK
Elżbieta Ciżewska
Uspołecznieni. Jacy są absolwenci Instytutu Tertio Millennio
Ewa Karabin
Już nie kuźnia? Duszpasterstwa akademickie dzisiaj
Joanna Bątkiewicz-Brożek
Ekonomia z teologią w tle
Michał Królikowski
Dyrektor jak opat? Kultura zarządzania według św. Benedykta
Maria Rogaczewska
Grzegorz Roś
Jak wychowywać liderów chrześcijańskich
Marek Rymsza
Nie pod korcem. O społecznym wymiarze praktykowania wiary
Zbigniew Nosowski
Profesjonalizm jako zasada duchowości

Archiwum raportów Laboratorium WIĘZI

Język wiary i niewiary

czytaj więcej

Wierzę, więc działam

czytaj więcej

Małżeństwo: reaktywacja

czytaj więcej

Nowi ateiści

czytaj więcej

Kościół jest kobietą

czytaj więcej

Dziś i jutro polskiej wiary

czytaj więcej

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?