Czytelnia

Liturgia

Magdalena Węglewska

Magdalena Węglewska, Eucharystia, czyli codzienność, WIĘŹ 2006 nr 1.

Zrobiło się zamieszanie, nagle wszystkie plany rodzinne trzeba jeszcze raz omówić, wszystkie obietnice i zamiary stoją pod znakiem zapytania. Dzieci będą rozczarowane…Gorączkowo myślę, co powiedzieć, jak tłumaczyć, a Anula podchodzi do mnie z poważnym, ufnym, wyczekującym spojrzeniem. Mówi, że nie rozumie, co się stało, ale wie, że ja na pewno zrobię jak będę mogła najlepiej, że ona się cieszy, że wie, że ją kocham i że się staram. „Jesteś moją mamą i wiem, że chcesz dla mnie dobrze, zaraz wytłumaczę Julii.” Mała nauczycielka komunii przytula mnie i podskakując, wraca do swego pokoju. Daj mi własne dzieci naśladować!

MAŁŻEŃSTWO, CZYLI KOMUNIA

Małżeństwo – pierwsza Twoja decyzja po stworzeniu człowieka: nie jest dobrze, żeby był sam. Ty też nie chcesz być sam i potrzebujesz mnie. Jeśli na Twój obraz i podobieństwo, to znaczy – nigdy sam, zawsze w pragnieniu komunii i Ciebie…

Właściwie to dziwne – święte prawa matek, ojców, rodu, rodziny, wdzięczność za wychowanie, a potem Biblia mówi: mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem (Rdz 2, 24). Wspólnota z nową osobą – opuszczenie tej, co rodziła, tych co wychowywali, oddawali swe zdrowie, pracę i życie. Decyzja dwojga tak zobowiązująca, że ogłaszana podczas Eucharystii. Ofiara ze strony rodzin – dziecko już nie ich, chociaż ich, ale tu w Imię Twoje staje się „jednym ciałem” z kimś drugim, z osobą z punktu widzenia rodziny obcą. Więź dwojga staje się ważniejsza niż relacja rodzicielska.… Ty też opuściłeś Ojca, zostawiłeś Matkę, by być z nami jednym Ciałem, by płynęła w nas Twoja Krew.

Ślub musi być podczas Mszy. Przecież komunia możliwa jest dlatego, że jest ofiara. Z Eucharystii wynika, że komunia jest możliwa, jeśli jest oddanie życia, zgoda na własną śmierć… Małżeństwo to komunia osób. Małżeństwo nie byłoby możliwe bez ofiary. Małżeństwo to oddanie życia dla komunii, poddanie życia sobie nawzajem. To oddanie ciała w czyjeś ręce – bardzo zobowiązujące. Twoje Ciało dla nas wydane. Kojący dar ciała, ogarniający całą osobę. Przytulenie – ciało nadaje duchowi ton, ton wszechogarniającego ukojenia.

Małżeństwo jest jak ikona więzi z Tobą – realna obecność, pokarm, dar ciała, jedność ducha i ciała, zrealizowana wierność niezależnie od wszystkich potknięć i (jak to nazywał ks. Tischner) zejść z posterunku…

Miałeś pomysł na małżeństwo jako obraz jedności z Tobą czy odwrotnie – na wzór komunii z Tobą jest małżeństwo?

CIAŁO PAŃSKIE W DOMU DZIECKA

Piękna i przejmująca była uroczystość, wielkie wydarzenie dla nas – chrzest. Podaję chleb, ser, wino, ciasto. Siedzimy przy stole. Jedność stołu, słuchamy się nawzajem. Oddaliśmy Ci dziecko, które od Ciebie dostaliśmy – taki wzajemny prezent.

Mówimy o Tobie i wczorajszej liturgii, brewiarzu i zastanawiamy się nad znaczeniem chrztu. Padły też słowa – „od dziś Julia jest dzieckiem Bożym”. Chrzest nas wzruszył bardzo, ale czyż Julia nie była dzieckiem Bożym dużo wcześniej, czy nie była ikoną Cierpiącego w domu dziecka, w szpitalach, gdzie tyle czasu spędziła? Trzymam drobną rączkę pełną blizn po dawnych nakłuciach i myślę – jeśli ona nie była dzieckiem Bożym od chwili poczęcia, to kto? Pojawiła się w naszym domu w Imię Twoje, jako alter Christus, cierpiący, głodny, spragniony, bezdomny…

poprzednia strona 1 2 3 4 5 następna strona

Liturgia

Magdalena Węglewska

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?