Czytelnia

Mężczyzna

Andrzej Bielat OP, Ojcostwo po komunizmie, WIĘŹ 1996 nr 6.

W takim kontekście inaczej wygląda problem męskiego alkoholizmu: często ojciec jest zły nie dlatego, że pije; on pije dla­tego, że nie pozwolono mu być ojcem. Oczywiście nie jest to powszechne, ale chyba wystarczająco częste u nas zjawisko.

Geniusz męskiej miłości

Św. Jan Apostoł powiedział w swym liście, że Bóg jest miłością (1 J 4, 8). Człowiek zaś stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże. Jednakże nie istnieje „człowiek w ogóle”: człowiek stworzony został jako mężczyzna i kobieta. Mężczyzna – to jeden obraz Boga, kobieta – inny. To dwa różne obrazy jednej i tej samej miłości Boga. Jeżeli człowiek doświadczył tylko miłości matki, a nie doświadczył miłości ojca – w jego miłości nie ma głębi, to płaski obraz. To jest taka różnica jak między obrazem a rzeźbą, to zupeł­nie inna jakość.

Na czym polega geniusz męskiej miłości, tego drugiego oblicza miłości? Męska miłość jest zewnętrznie sprzeczna. Wymienię tutaj tylko przykład owych sprzeczności. To swojego rodzaju delikatność mężczyzny, jego łagod­ność, a z drugiej strony – konsekwencja. Miłość matki bardzo często kon­sekwentna nie jest: jeśli prosić mamę trzy dni, ustąpi. Tata na ogół mówi jeden raz, prosić go powtórnie nie ma już sensu. Ojciec to człowiek twardy, co nie wyklucza jednak ciepła i serdeczności, których przecież od ojców oczekujemy. Dlatego właśnie trudniej jest być ojcem niż matką.

Bez tych sprzeczności nie będzie dobrego ojca. Będzie on wtedy albo drugą matką (co nie ma sensu), albo też tyranem (co zdarza się znacznie częściej). Na czym polega niebezpieczeństwo? Bardzo często zamieniamy dwie podobne cechy pierwszej sprzeczności i w miejsce łagodności stawia­my niekonsekwencję. „A, niech już będzie..” Konsekwencję zaś zastępujemy upartą nieustępliwością, okrucieństwem, tyranią. Istnieje wielka pokusa takiej zamiany.

A przecież to właśnie konsekwencja, w połączeniu z ciepłem i serdecz­nością, tworzą te prawdziwie męskie cechy, które stanowią źródło pokoju, stabilności i bezpieczeństwa dla dziecka i całej rodziny. W państwie bez­pieczeństwo i pokój zagwarantowane są przez armię i prawo, w rodzinie – przez poczucie pewności wobec ojca: że jest silny, mądry i konsekwentny, że nasze dobro jest dla niego najważniejsze. Żona także oczekuje od męża gwarancji pokoju i bezpieczeństwa. I nie ma innej drogi, aby jej to dać, jak tylko poprzez dogłębnie męskie cechy, łączące swoistą twardość z ciepłem i serdecznością.

Istotną funkcją ojca jest zachowywanie i prze­kazywanie pamięci historycznej, pamięci o tym, co było. To poprzez ojca ja jako człowiek włączony jestem w historię ludzkości. Nie przez przypadek noszę nazwisko ojca. To on wprowadza mnie w tradycje rodziny, kraju, kultury. Historia kraju – to przede wszystkim historia wojen, wypraw, odkryć, budowania. Mężczyzna lepiej zna i silniej przeżywa tę właśnie historię (nie twierdzę, że kobieta jest poza historią: to ona właśnie organizuje domowe ognisko, które jest osnową wielkiej histo­rii, bo wokół niego rosną bohaterowie i zdobywcy; ale to poprzez ojca wcho­dzę w tradycje mojego kraju). Ojciec pamięta (trudno to sobie wyobrazić!) czas, kiedy mnie nie było, a i w przyszłość patrzy dalej niż ja. Dzięki ojcu czas – ten fatalny i nieprzewidywalny czynnik – staje się jakby „swoim”, „obłaskawionym”. Niebezpieczna przestrzeń historii, poprzez przyswojoną z pomocą ojca tradycję, staje się bardziej określona. Potencjalnie niebez­pieczna przyszłość przestaje niepokoić dzięki mądremu przewidywaniu ojca, jego zdolności spoglądania w przód. Ojciec, patrząc na moje sukcesy, mówi: „Osiągnąłem coś w tym życiu, ale ty pójdziesz dalej”. W tym miejscu pojawia się jednak pewne niebezpieczeństwo. Rodzice często bowiem chcą, aby dzieci realizowały coś, czego im samym zrealizować się nie udało. Może to przynieść dziecku wiele cierpienia.

poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 następna strona

Mężczyzna

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?