Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 18 października 2010

Biografia Jerzego Skolimowskiego

Wydawnictwo WIĘŹ z dumą prezentuje
najnowszą publikację z serii Ludzie polskiego kina:

Iwona Grodź
JERZY SKOLIMOWSKI

Premiera już 18 października 2010!

Jerzy Skolimowski, który w roku 2007, po szesnastu latach milczenia, wrócił na ekrany Czterema nocami z Anną, a we wrześniu tego roku odniósł na festiwalu w Wenecji wielki sukces filmem Essential Killing, to człowiek i artysta niezwykle wszechstronny. W młodości bokser, poeta, dramaturg, świetnie zapowiadający się reżyser, po wymuszonym przez władze PRL wyjeździe na Zachód w roku 1967 twórca kilku głośnych filmów, także aktor i malarz. Dziś znów mieszka w Polsce, jest twórcą światowej sławy, dojrzałym, niezależnym i odrębnym. Książka Iwony Grodź w sposób kompetentny i wnikliwy analizuje dzieło tego artysty, jednego z najwybitniejszych ludzi polskiego kina.

Jerzy Skolimowski był gwiazdą, idolem pokolenia, choćby przez to, że otaczała go aura niezwykłości. Bardzo dobrze znał ówczesną śmietankę artystyczną: Agnieszkę Osiecką, Zbigniewa Cybulskiego, Bogumiła Kobielę czy Krzysztofa Komedę, dla którego robił scenografię i oświetlenie koncertów. Z drugiej strony, w swojej twórczości ucieleśniał mit outsidera i egzystencjalisty. Skąd ten paradoks? Możliwe, że człowiek, którego stworzył niejako dla potrzeb towarzystwa nie był tym, którym czuł się w istocie.[...] Biografia twórcza Skolimowskiego może nastręczać wiele trudności, ponieważ tropiąc los artystycznych dokonań tego reżysera, natykamy się na wiele niejasności. Nieustannie mamy wrażenie obcowania z kimś o wielu twarzach, kto urodził się niejako dwukrotnie. Jest to zresztą uzasadnione tajemniczą historią jego narodzin...

(fragment książki)

Iwona Grodź
jest adiunktem w Zakładzie Filmu i Telewizji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z filmoznawstwa, literaturoznawstwa i kulturoznawstwa. Autorka książek: Rękopis znaleziony w Saragossie (w serii Klasyka Kina, Wydawnictwo Naukowe UAM, 2005), Zaszyfrowane w obrazie. O filmach fabularnych Wojciecha Jerzego Hasa (słowo/obraz terytoria, 2009) oraz licznych artykułów w czasopismach „Kino”, „Kwartalnik Filmowy”, „Images”.

JERZY SKOLIMOWSKI
Iwona Grodź
Stron 200, ilustracje, filmografia, indeks osób
Cena 35 zł

LUDZIE POLSKIEGO KINA – SERIA BIBLIOTEKI WIĘZI
Filmy, ich bohaterowie, poszczególne zdarzenia i sceny, jakaś melodia – to właśnie z nich ułożyć można jedyną w swoim rodzaju opowieść, w której w niezwykle intensywny sposób zapisano zbiorowy i pojedynczy polski los. W twarzach aktorów, dziejach wykreowanych przez nich bohaterów, w scenach z ich udziałem, w muzyce, która tym scenom towarzyszy – los ten można nie tylko odnaleźć, ale rozpoznać jako bliski, a może nawet własny. Sprawiają to – szczególna magia kina oraz twórcy filmowi, którzy siłą swego talentu potrafią zawładnąć naszymi emocjami i wyobraźnią. To właśnie oni – reżyserzy, operatorzy, aktorzy, kompozytorzy muzyki filmowej, scenarzyści – są bohaterami serii LUDZIE POLSKIEGO KINA, ukazującej się pod redakcją dwojga wybitnych filmoznawców: Małgorzaty Hendrykowskiej i Marka Hendrykowskiego.

Do tej pory w serii ukazały się następujące książki:
Marek Hendrykowski: Andrzej Munk
Marek Hendrykowski: Marcel Łoziński
Wojciech Otto: Zdzisław Matlakiewicz
Katarzyna Mąka-Malatyńska: Agnieszka Holland

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?