Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 4 stycznia 2012

Order Świętego Grzegorza dla Tadeusza Mazowieckiego

Tadeusz Mazowiecki – jako katolicki intelektualista, współzałożyciel i wieloletni redaktor naczelny WIĘZI, pierwszy niekomunistyczny premier w powojennej Polsce – otrzymał z rąk kard. Kazimierza Nycza i nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliore Order Świętego Grzegorza Wielkiego. Jest to najwyższe papieskie odznaczenie przyznawane osobom świeckim, w uznaniu szczególnych zasług dla Kościoła.

Wręczenie Orderu odbyło się 4 stycznia 2011 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Wraz z twórcą WIĘZI został nim uhonorowany prof. Władysław Findeisen, były rektor Politechniki Warszawskiej i były przewodniczący Prymasowskiej Rady Społecznej. Ponadto medalem „Pro Ecclesia et Pontifice” uhonorowany został Tomasz Niegodzisz, ambasador RP w Libanie.

„Gdyby nie kompetencja i gorliwość dzisiejszych laureatów, to historia Polski wyglądałaby zupełnie inaczej. Mazowiecki i Findeisen, to ludzie, którzy mają za sobą 60 lat działalności dla dobra Polski, dla dobra nauki i dla dobra Kościoła” – powiedział kard. Nycz na początku uroczystości.

Po odebraniu orderu Tadeusz Mazowiecki podziękował metropolicie warszawskiemu za inicjatywę przyznania tego wyróżnienia. Powiedział, że nie czuje, aby nań zasłużył. Przyjmuje go jednak jako wyraz uhonorowania przez papieża Benedykta XVI tych środowisk, z którymi od lat jest związany: „Tygodnika Powszechnego”, WIĘZI, „Znaku” i Klubów Inteligencji Katolickiej. Podkreślił, że dla tych środowisk chrześcijaństwo zawsze było pierwszą wartością. Głęboko kochają one Kościół i dlatego chcą, aby był on otwarty na wyzwania współczesności i dialog ze światem.

Gratulujemy i dziękujemy, Panie Tadeuszu!

WIĘŹ

W Domu Arcybiskupów Warszawskich, po wręczeniu Orderów Świętego Grzegorza. Stoją od prawej: kard. Józef Glemp, kard. Kazimierz Nycz, prof. Władysław Findeisen, Tadeusz Mazowiecki, Tomasz Niegodzisz, bp Grzegorz Ryś, abp Celestino Migliore, bp Józef Guzdek. Fot. Krzysztof Kliche.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?