Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 26 listopada 2012

„Pół wieku po Beatlesach, pół wieku po Soborze”

Przed 50 laty w Liverpoolu zespół The Beatles nagrywał swoje pierwsze przeboje „Love Me Do” i „Please Please Me”. W tym samym czasie w Rzymie rozpoczynały się obrady II Soboru Watykańskiego. Beatlesi zmienili kształt kultury współczesnej, a Sobór zmienił oblicze Kościoła katolickiego. Minęło jednak pół wieku… Beatlesi są już przeszłością – a co z Vaticanum II?

Sobór Watykański II
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Włoskiego Instytutu Kultury

Włoski Instytut Kultury w Warszawie, Laboratorium WIĘZI oraz Papieski Wydział Teologiczny Collegium Bobolanum zapraszają na dyskusję poświęconą przemianom Kościoła i świata w ciągu minionego półwiecza. Spotkanie rozpocznie się emisją filmu przygotowanego na rocznicę Soboru przez włoską telewizję RAI 150, a następnie odbędzie się dyskusja z udziałem przedstawicieli trzech pokoleń katolików.

Spotkanie odbywa się pod patronatem honorowym nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Celestino Migliore.

MIEJSCE:
Aula PWT Collegium Bobolanum
Warszawa, ul. Rakowiecka 61

TERMIN:
poniedziałek, 26 listopada 2012 r.

PROGRAM:
godz. 18.00
Projekcja filmu dokumentalnego
„50 lat od rozpoczęcia II Soboru Watykańskiego”
reżyseria: ANTONIA PILLOSIO
produkcja: włoska telewizja RAI 150
z udziałem reżyserki filmu

godz. 19.00
Dyskusja panelowa
„Pół wieku po Beatlesach, pół wieku po Soborze. Próba bilansu"
z udziałem przedstawicieli trzech pokoleń katolików:
GIAN FRANCO SVIDERCOSCHI, publicysta, watykanista (ur. 1936)
Ks. dr hab. ZBIGNIEW KUBACKI SJ, rektor PWT Collegium Bobolanum (ur. 1962)
MISZA TOMASZEWSKI, redaktor naczelny kwartalnika „Kontakt” (ur. 1986)
Prowadzi:
ZBIGNIEW NOSOWSKI, dyrektor programowy Laboratorium WIĘZI (ur. 1961)

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne

ORGANIZATORZY:
Włoski Instytut Kultury w Warszawie
Laboratorium WIĘZI
Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Collegium Bobolanum

PATRONAT HONOROWY:
Nuncjusz apostolski w Polsce, abp CELESTINO MIGLIORE

Noty biograficzne

Antonia Pillosio – dziennikarka telewizyjna, reżyserka filmów dokumentalnych, pisarka. Od roku 1985 współpracuje z telewizją RAI. Reżyserowała wiele filmów o tematyce historycznej. W swoich popularnych telewizyjnych biografiach zajmowała się m.in. tak różnymi postaciami jak Pius IX, Adolf Hitler i Benito Mussolini. Współtworzyła pierwszy program telewizji śniadaniowej we Włoszech. Autorka m.in. książki o Leonardo da Vincim „Viaggi nei misteri di Leonardo. Luoghi, incontri, curiosità”.

Gian Franco Svidercoschi – ur. 1936. Włoski publicysta i pisarz polskiego pochodzenia. Był korespondentem agencji ANSA na II Soborze Watykańskim, a później m.in. zastępcą redaktora naczelnego watykańskiego dziennika „L'Osservatore Romano”. Współpracował z Janem Pawłem II przy powstawaniu książki „Dar i tajemnica” i z kard. Stanisławem Dziwiszem przy książce „Świadectwo”. Jego książka „Storia di Karol” była podstawą do scenariusza filmowej biografii Karola Wojtyły. Po polsku wydał m.in. „Papież, który nie umiera. Dziedzictwo Jana Pawła II”, „Dokąd zmierza Kościół? Chrześcijanin w kryzysie – rozterki i nadzieje”.

Zbigniew Kubacki SJ – ur. 1962. Doktor habilitowany teologii dogmatycznej, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, kierownik Collegium Bobolanum. Doktorat z teologii dogmatycznej uzyskał na paryskim Facultés Jésuites, zaś habilitację na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, na podstawie rozprawy poświęconej chrystologii. Autor m.in. książki „Jedyność Jezusa Chrystusa”. Zainteresowany m.in. dialogiem międzyreligijnym i teologią religii.

Misza Tomaszewski – ur. 1986. Doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Zarządu warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Redaktor naczelny kwartalnika „Kontakt” wydawanego przez KIK. Nauczyciel filozofii w Zespole Szkół Społecznych STO im. Pawła Jasienicy w Warszawie.

Zbigniew Nosowski – ur. 1961. Publicysta i działacz katolicki. Studiował socjologię i teologię. Od 2001 redaktor naczelny miesięcznika „WIĘŹ”, od 2008 również dyrektor programowy Laboratorium WIĘZI. W latach 2001 i 2005 był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie. W latach 2002-2008 był konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Autor książek „Parami do nieba”, „Szare a piękne”, „Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II”, współautor m.in. książki i cyklu telewizyjnego „Dzieci Soboru zadają pytania”.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?