Wydarzenia

powrót

ks. dr hab. Andrzej Czaja nowym biskupem opolskim

14 sierpnia 2009 r. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że Benedykt XVI przyjął rezygnację księdza arcybiskupa Alfonsa Nossola z posługi biskupa opolskiego, a nowym biskupem opolskim mianował ks. dr. hab. Andrzeja Czaję, członka Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI.

?Trwać przed Tobą i Tobie służyć? ? to dewiza nowego biskupa opolskiego. Święcenia biskupie ks. Czaja przyjmie 29 sierpnia. Uroczystość połączona z ingresem do opolskiej katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego rozpocznie się o godz. 10.00. Głównym konsekratorem będzie abp Alfons Nossol, a współkonsekratorami ? metropolita katowicki abp Damian Zimoń i biskup gliwicki Jan Wieczorek.

Zawołanie biskupie nowego ordynariusza opolskiego jest zaczerpnięte z II modlitwy eucharystycznej. Słowa ?Trwać przed Tobą i Tobie służyć? nawiązują też do wezwania papieża Benedykta XVI, aby modlitwa i kontemplacja poprzedzały działalność, zwłaszcza duchownych.

W herb biskupi wpisany będzie krzyż z wypisanymi na nim słowami ?Resurrexi et Tecum sum? (Zmartwychwstałem i jestem z Tobą). Zostanie umieszczony na nim również gołębica ? symbol Ducha Świętego. Z krzyża będą wychodzić promienie, a u jego stóp znajdzie się kotwica ? symbol nadziei.

Andrzej Czaja urodził się 12 XII 1963 w Oleśnie na Górnym Śląsku. W latach 1982-88 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Seminarium Śląska Opolskiego w Nysie, zakończone obroną pracy magisterskiej Pneumatologiczny wymiar chrystologii we współczesnej polskiej literaturze teologicznej pisną pod kierownictwem bp. prof. Alfonsa Nossola. W roku 1988 przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Bagińskiego, a następnie pracował jako wikariusz w parafii św. Józefa w Zabrzu.

W latach 1989-93 odbył studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. W roku 1993 został asystentem na Wydziale Teologii KUL. W marcu 1994 r. doktoryzował się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na podstawie dysertacji Jedna Osoba w wielu osobach. Pneumatologiczna eklezjologia Heriberta Milena pisanej pod kierunkiem o. prof. Stanisława Celestyna Napiórkowskiego OFMConv. W roku 1994 został adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, a w 1999 na Wydziale Teologii KUL.

W latach 1996-98 stypendysta w Ekumenicznym Instytucie Johanna Adama Möhlera w Paderborn w Niemczech, gdzie przygotowywał rozprawę habilitacyjną.

W roku 2003 habilitował się na podstawie rozprawy Credo in Spiritus Vivificantem. Pneumatologiczna interpretacja Koscioła jako komunii w posoborowej teologii niemieckiej. W roku 2004 został kierownikiem Katedry Pneumatologii i Eklezjologii na Wydziale Teologii KUL, a także kierownikiem Katedry Zasad Ekumenizmu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego w Opolu.

W roku 2005 otrzymał tytuł profesora KUL. Pełni także funkcje kuratora Katedry Teologii Rodziny KUL.

W latach 1995-2000 był sekretarzem Sekcji Dogmatycznej Teologów Polskich, w latach 1999-2003 Kuratorem Koła Naukowego Teologów KUL i organizatorem siedmiu Tygodni Eklezjologicznych (w latach 1997-2003). Dał się poznać jako inicjator i stały organizator dorocznych Wykładów otwartych z pneumatologii (od 2004 r.). Był członkiem i Korespondentem Towarzystwa Naukowego KUL i Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

Autor kilku książek i licznych artykułów. Współredaktor (z Elżbietą Adamiak i Józefem Majewskim) 6-tomowej serii podręczników Dogmatyka wydanej przez Bibliotekę WIĘZI i autor Traktatu o Kościele w ramach tej serii (tom II).

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?