Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
24 listopada 2009
ks. dr Grzegorz Strzelczyk

Za darmo!
O tym, czy ktoś, kto ma na koncie 9 pierwszych piątków, 5 pierwszych sobót i zmówił choć raz koronkę, może nie dostać się do nieba, z ks. Grzegorzem Strzelczykiem, członkiem Zespołu Laboratorium WIĘZI rozmawia w „Gościu Niedzielnym” Marcin Jakimowicz.

Marcin Jakimowicz: Czy katolik może nie przyjmować przesłania Fatimy?

Ks. Grzegorz Strzelczyk: – Może. Objawienie publiczne zawiera się w Nowym Testamencie i podstawowej linii Tradycji Kościoła. Objawienia prywatne nie są oficjalnym kanałem, którym przychodzi objawienie. One mogą być pomocą w wierze, ale nie ma obowiązku pójścia drogą, którą proponują. To jedna z wielu ścieżek, których w historii Kościoła jest całe mnóstwo.

Czytamy przesłania z kalkulatorem w ręku: 9 piątków, 5 sobót, jedna koronka…

– Patrzymy na objawienia niesamowicie dosłownie. Jasne, nie można odrzucić tego, że sam Bóg formułuje zdania i wkłada je w uszy i usta ludzi, ale należy pamiętać, że to, w jaki sposób doświadczenie jest opowiedziane przez mistyka, nosi do pewnego stopnia znamiona jego osobowości i czasów, w jakich zostało objawione. Trzeba patrzeć na istotę objawień. Pamiętajmy, że słyszymy w nich tak naprawdę wciąż to samo. Nie patrzmy na nie jak na jakieś alternatywne propozycje…

… tak jakby Pan Bóg chciał naprawić to, co Mu do tej pory nie wychodziło?

– Kolejne objawienia są powtórzeniem tego samego: Jeśli będziesz z wiarą uciekał się do Jezusa Chrystusa, to otrzymasz odpuszczenie grzechów. W prywatnych objawieniach ta obietnica się nie zmienia. Jest tylko przypominana.

Traktujemy często obietnice fatimskie jako rodzaj polisy…

– To wiąże się z naszą mizerną kondycją. Nie widzimy propozycji, która ma nas otwierać na Bożą miłość, tylko pytamy chytrze: A jakie minimum wystarczy? Słyszymy wezwanie, by przekroczyć samego siebie i kombinujemy: jak wykonać plan minimum? Nie wysilać się i uzyskać obiecany efekt. Pytamy: Czy to się opłaca? I to jest sprzeczne z Ewangelią.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?