Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
24 lutego 2010
św. Jan Chryzostom

Co ty mówisz, człowieku?
Dlatego napominam was i proszę nieustannie, żebyście nie tylko tutaj w kościele uważali na to, co się mówi, lecz żebyście również pilnie czytali Pismo Święte w domu. Nalegania te powtarzam bez przerwy każdemu, kogo spotkam.

Niech mi tu nikt nie występuje z zimnymi i niemądrymi wymówkami: jestem adwokatem, radnym, rzemieślnikiem, mam żonę i muszę zarabiać na wyżywienie dzieci, muszę prowadzić dom, jestem człowiekiem świeckim. Nie jest moim obowiązkiem czytanie Pisma Świętego. Niechaj zajmują się tym ci, co usunęli się od świata, co mieszkają w pustelniach górskich i bezustannie żyją w samotności. - Co ty mówisz, człowieku? Zajmowanie się Pismem Świętym nie jest ponoć twoim obowiązkiem, boś zaplątany w tysiączne kłopoty?

Otóż właśnie dlatego powinieneś tym bardziej się tym zainteresować. Albowiem tamci nie potrzebują aż tak bardzo pociechy i pomocy Pisma Świętego jak ci, których życie codzienne porywa w wir przeróżnych zajęć. Właśnie dlatego powinieneś się więcej zająć Pismem Świętym niż oni. Dla nich bowiem pociecha i pomoc Pisma Świętego nie jest tak konieczna, jak dla tych, co znajdują się w kłębowisku codziennych kłopotów.

Jesteśmy bowiem jakby na pełnym morzu rzucani tam i siam, i obracamy się wśród tysiącznych niebezpieczeństw grzechu, potrzebujemy wiec ustawicznie pociechy i zachęty Pisma Świętego. Oni siedzą z dala od boju, dlatego też rzadko otrzymują rany. Ty zaś stoisz na pierwszej linii frontu i nowe rany otrzymujesz bez przerwy. Dlatego potrzebujesz więcej lęków.

Żona cię denerwuje, syn sprawia ci kłopoty, wróg knuje zasadzki, przyjaciel obgaduje cię za plecami, sąsiad ci dokucza, kolega z wojska obmyśla podstęp, często groźba sadu wisi nad tobą, niedostatek cię gnębi, utrata domowników sprowadza smutek, powodzenie nadyma, przeciwności przymnażają ci zgryzot.

Naokoło pełno okazji do gniewu, tysiączne troski nas gonią. Trzeba nam zatem bez przerwy sięgać po broń Pisma Świętego.

Jan Chryzostom, De Lazaro, contio III, 1-3, PG 48, 991-995, w: A. Bober, Ojcowie Kościoła o czytaniu Pisma Świętego, „Znak” 11(245) 1974, 1533-1534.

Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?