Komentarze
blog ogólny
Forum Romanum

26 lutego 2010
prof. Krzysztof KosełaNowoczesność a religijność
Nowoczesność może iść w parze z religijnością, z uprawianiem praktyk religijnych. Okazuje się, że sekularyzacja nie jest nieodłączną towarzyszką modernizacji. Polskie społeczeństwo się modernizuje i wciąż jest religijne – mówi prof. Krzysztof Koseła, socjolog religii z Uniwersytetu Warszawskiego, członek Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
To możliwe, by w tak wielu rodzinach chodziło się na wielkopostne nabożeństwa i kultywowało wielkopostne zwyczaje?
prof. Krzysztof Koseła: Obrzędowość religijna w polskim społeczeństwie ma się dobrze. A zjawisko to jest niezmienne. W podobnych badaniach na temat praktyk wielkopostnych, które robił CBOS (ostatni raz w 2006 r.), wyniki były zbliżone.
Od dawna wieszczy się laicyzację społeczeństwa.
Od zawsze wysuwano argumenty, że sekularyzacja zmiecie takie religijne zachowania. Ale te wyniki można zinterpretować następująco: nowoczesność może iść w parze z religijnością, z uprawianiem praktyk religijnych. Okazuje się, że sekularyzacja nie jest nieodłączną towarzyszką modernizacji. Polskie społeczeństwo się modernizuje i wciąż jest religijne.
Wysoki odsetek osób kultywujących wielkopostne obyczaje zawdzięczamy starszej generacji Polaków czy także młodym?
Gdy młody człowiek opuszcza dom rodzinny, jego uznanie dla obrzędów religijnych spada. 20-latkowie mają do nich najbardziej sceptyczny stosunek. Nie jest jednak tak, że wszystko ignorują. Tym, czym żyje wspólnota, nasiąkają w procesie dorastania, starzenia się. Z kolei 50-, 70-latkowie wszystkie te obrzędy już rozumieją i potrafią docenić.
Całość artykułu można przeczytać tutaj.
Komentarze:
Komentarze niepołączone z portalem Facebook
Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.