Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
26 lutego 2010
prof. Krzysztof Koseła

Nowoczesność a religijność
Nowoczesność może iść w parze z religijnością, z uprawianiem praktyk religijnych. Okazuje się, że sekularyzacja nie jest nieodłączną towarzyszką modernizacji. Polskie społeczeństwo się modernizuje i wciąż jest religijne – mówi prof. Krzysztof Koseła, socjolog religii z Uniwersytetu Warszawskiego, członek Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

To możliwe, by w tak wielu rodzinach chodziło się na wielkopostne nabożeństwa i kultywowało wielkopostne zwyczaje?

prof. Krzysztof Koseła: Obrzędowość religijna w polskim społeczeństwie ma się dobrze. A zjawisko to jest niezmienne. W podobnych badaniach na temat praktyk wielkopostnych, które robił CBOS (ostatni raz w 2006 r.), wyniki były zbliżone.

Od dawna wieszczy się laicyzację społeczeństwa.

Od zawsze wysuwano argumenty, że sekularyzacja zmiecie takie religijne zachowania. Ale te wyniki można zinterpretować następująco: nowoczesność może iść w parze z religijnością, z uprawianiem praktyk religijnych. Okazuje się, że sekularyzacja nie jest nieodłączną towarzyszką modernizacji. Polskie społeczeństwo się modernizuje i wciąż jest religijne.

Wysoki odsetek osób kultywujących wielkopostne obyczaje zawdzięczamy starszej generacji Polaków czy także młodym?

Gdy młody człowiek opuszcza dom rodzinny, jego uznanie dla obrzędów religijnych spada. 20-latkowie mają do nich najbardziej sceptyczny stosunek. Nie jest jednak tak, że wszystko ignorują. Tym, czym żyje wspólnota, nasiąkają w procesie dorastania, starzenia się. Z kolei 50-, 70-latkowie wszystkie te obrzędy już rozumieją i potrafią docenić.

Całość artykułu można przeczytać tutaj.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?