Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
31 marca 2010

Maryjna rewolucja w relacjach z islamem
Tego świat jeszcze nie widział: 25 marca muzułmanie i chrześcijanie Libanu razem świętowali Zwiastowanie Maryi Pannie, pierwsze w historii chrześcijańsko-islamskie święto państwowe. Były i polskie akcenty – pisze w „Tygodniku Powszechnych” członek Zespołu Laboratorium WIĘZI, Józef Majewski.

Władze Libanu decyzję o ustanowieniu takiego święta dla wszystkich obywateli podjęły w lutym. W tym samym miesiącu potwierdził to muzułmański premier Saad Hariri podczas spotkania z Benedyktem XVI w Watykanie.

O maryjne święto w Libanie starała się chrześcijańska uczelnia Notre Dame w Jamhour i grupa muzułmanów na czele z szejkiem Mohammedem Nokkarim, byłym dyrektorem generalnym Dar el-Fatwy, najwyższej instancji islamu sunnickiego w kraju cedrów. Biskupi Kościoła maronickiego, największej tamtejszej wspólnoty chrześcijańskiej, oświadczyli: „To wyjątkowe wydarzenie, które zasługuje na pochwałę. Pokazuje oblicze Libanu jako »przesłania« [dla świata] oraz miejsce, gdzie obie religie okazują cześć Maryi Dziewicy”.

25 marca wszystkie państwowe urzędy, sklepy, szkoły, uczelnie i banki były zamknięte.

Oficjalna inauguracja nowego święta Libanu odbyła się, pod hasłem „Razem wokół Marii, naszej Pani”, w College Notre Dame. Uczestniczyło w niej ponad tysiąc osób, w tym liderzy instytucji katolickich, prawosławnych, szyickich i sunnickich. Honorowym gościem był Lech Wałęsa, „znany z głębokiej pobożności maryjnej” – jak podkreśliła agencja CNS.

tutaj.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?