Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
12 sierpnia 2010
Cezary Gawryś

Kościół a krzyż, czyli kto sieje wiatr...
Kościół zawinił w sprawie krzyża podwójnie. Doraźnie biernością, a długofalowo klimatem nauczania publicznego przez ostatnie 20 lat – pisze w tygodniku „Newsweek” Cezary Gawryś, członek Zespołu Laboratorium WIĘZI.

Pierwszego sierpnia po południu umówiliśmy się z przyjaciółmi na rynku Nowego Miasta. Na środku placu grupka ludzi śpiewała pieśni powstańcze przy aplauzie przechodniów. W godzinę W spacerowicze zatrzymali się, a biesiadujący przy stolikach powstali. Wzruszenie ściskało gardło. Potem przeszliśmy Traktem Królewskim. Krakowskim Przedmieściem zamienionym na wielki deptak przelewał się gwarny tłum. Ogródki były pełne, na chodnikach tancerze, grajkowie i przebierańcy. Szeroko otwarte drzwi kościoła św. Anny zapraszały chętnych w sakralną przestrzeń ciszy i modlitwy. Oto Polska – pomyślałem – znów piękna, wolna i niepodległa.

Tymczasem przed pałacem prezydenckim natknęliśmy się na transparent „Polsko, obudź się” pod krzyżem. Jego anachroniczność była czymś szokującym. Czyżbym śnił, że od 20 lat żyję w państwie niepodległym i demokratycznym, gdzie religia cieszy się pełną wolnością?

Cały artykuł można przeczytać tutaj.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?