Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
1 września 2010
Ewa Kiedio

Wielogłos
Słowo „tolerancja” w jednych środowiskach jest postrzegane z niechęcią, w innych z kolei nadużywane. Jak odzyskać jego właściwe znaczenie? – pyta w „Tygodniku Powszechnym” Ewa Kiedio, członkini Zespołu Laboratorium WIĘZI.

Debatę nad sensem pojęcia tolerancja rozpoczynają twórcy projektu „Polska Tolerancja” – portal Tezeusz we współpracy z Laboratorium WIĘZI. Jakie są granice tolerancji religijnej i światopoglądowej? Co jest dla Polaków najtrudniejsze w relacji do osób homoseksualnych? Czy możliwa jest tolerancja między zwolennikami i przeciwnikami aborcji? Dlaczego tak często sami katolicy, którzy statystycznie stanowią w Polsce większość, czują się nietolerowani, a nawet dyskryminowani? To tematy do dyskusji zaplanowanych od 6 września do 29 listopada w ramach projektu „Polska Tolerancja”, któremu patronuje „Tygodnik”.

– W Polsce panuje tendencja do budowania wspólnoty przez antagonizowanie się poszczególnych grup, wykluczenie i symboliczną likwidację przeciwników światopoglądowych – mówi Andrzej Miszk, koordynator przedsięwzięcia i redaktor portalu Tezeusz. – Mam poczucie, że obecnie następuje kulminacja tego sposobu myślenia. Trwa walka o krzyż, mówi się o zimnej wojnie religijnej i kulturowej, radykałowie po obu stronach stają się coraz głośniejsi. Nasz projekt jest próbą wprowadzenia do debaty publicznej lepszych standardów porozumienia i takiego spojrzenia na konflikt, w którym byłoby miejsce dla oponenta.

Cały tekst można przeczytać tutaj.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?