Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
13 stycznia 2011
Mirosław Pilśniak OP

Instrukcja obsługi faceta




W Fundacji „Sto Pociech”, którą prowadzę, obserwuję ojców przychodzących na zajęcia ze swoimi dziećmi. Kiedyś zobaczyłem chłopca wspinającego się po dachu ogrodowej altanki. Włosy stanęły mi dęba, byłem pewien, że dziecko zaraz spadnie i rozbije sobie głowę. Tymczasem stojący obok mnie tata dziecka, kontrolujący sytuację kątem oka, powiedział: „Musi się »nabać«, bo jak się teraz nie »naboi«, to będzie później bojaźliwy”. Wzmacniał syna swoim zaufaniem. Znał jego możliwości i wiedział, że sobie poradzi, nawet gdyby spadł.

W tej scence ukryty jest klucz do odpowiedzi na pytanie, jak stawać się prawdziwym mężczyzną. Niektórzy antropolodzy wytłumaczyliby nam, że - jak w ideologii gender: płci kształtowanej przez kulturę - każdy może siebie kształtować, jak chce. Od nas samych zależy, czy czujemy się kobietami, czy mężczyznami. Biblia podpowiada jednak, że różnice płci nie są czymś przypadkowym, czym możemy manipulować. Dzięki tym różnicom mężczyzna uczy się, jak kochać kobietę, a kobieta jak kochać mężczyznę. Mężczyzna, który kocha kobietę, odkrywa, co to znaczy być prawdziwym mężczyzną. Problem pojawia się wtedy, kiedy nie potrafi kochać, a jedynie chce być kochanym, chce być wychowywanym, kształtowanym i by nim się zaopiekowano. Nie chce brać za kogoś odpowiedzialności i ucieka od niej w chłopięcość.

Zabawa w faceta

Jak bardzo mężczyźni, którzy są mężami i ojcami, różnią się od tych pojedynczych, widać gołym okiem. Mężczyźni żyjący pojedynczo są często bardzo zaangażowani w pracę zawodową, to profesjonaliści w swojej dziedzinie. Bardzo chętnie pomagają innym. Równocześnie, pomimo tych wszystkich dobrych cech, mają trudności w nawiązywaniu kontaktów i podtrzymywaniu więzi międzyludzkich. Noszą na sobie jakby „społeczne kolce”. Nie potrafią zafunkcjonować w bliskich relacjach, nie znają swojej wartości. Ich kompetencje zawodowe ciągle rosną, ale rozwój wewnętrzny pozostaje uśpiony. Ten stan rekompensują, rozbudowując wewnętrzny świat idei związany z pasjami, ideami czy posiadaniem jakiegoś hobby. Lubią dyskutować, bronić swoich poglądów. To pozwala zdobyć namiastkę poczucia własnej wartości. Kompetencje, wartości intelektualne, przydatność społeczna to jednak mimo wszystko wartości drugorzędne, które mogą się zmieniać.

Rozwinięcie artykułu tutaj.



Komentarze:



Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?