Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
26 stycznia 2011
Jacek Borkowicz

Wyznania wiernego antyklerykała




Kościół w Polsce poniesie klęskę, jeżeli nadal obowiązywać w nim będzie anachroniczny model życia – efekt 45 lat w komunistycznej zamrażarce idei.

Swego czasu opowiadał mi o kulisach swojej pracy jeden z uczestników zespołu przygotowującego dokument o roli świeckich w polskim Kościele. Nad dokumentem pracowali wybitni świeccy eksperci, pod patronatem biskupa znanego jako promotor otwartości na laikat. Na jego biurko trafiały kolejne robocze wersje. Kiedy dowiedziałem się, że biskup mówi członkom zespołu na „ty”, zapytałem, czy oni sami również w ten sposób zwracają się do niego. Mój rozmówca tylko się uśmiechnął, uznając to za żart. Wtedy zresztą faktycznie żartowałem.

Ale tę opowieść zapamiętałem, ponieważ doskonale oddaje rzeczywisty klimat społecznego życia w naszym Kościele. Za fasadą pięknie brzmiących deklaracji i oficjalnych opracowań cierpi ono na przypadłość, której na imię klerykalizm.

Przyznaję, że uważam się za antyklerykała. Ale słowo to do tego stopnia zaciemnione jest przez niejasność jego znaczenia, że koniecznie muszę wytłumaczyć, co przez nie rozumiem. Jeżeli antyklerykalizm oznaczać miałby postawę wrogości wobec kleru – a tak to słowo jest u nas powszechnie rozumiane – to ja staję w pierwszym szeregu klerykałów. Polskim zapaterystom odpowiadam za Broniewskim: są w Kościele rachunki krzywd, ale nie przekreśli ich obca dłoń. A od naszych księży wara!

Mój antyklerykalizm rozumiem jako sprzeciw wobec klerykalizmu.

Wiara ojców

Jeśli ktoś przyznaje się w Polsce do antyklerykalizmu, a nie zdefiniuje kilku podstawowych pojęć, musi liczyć się z tym, że jego deklaracja więcej wywoła nieporozumień, niż cokolwiek wyjaśni. Pod warunkiem oczywiście, że jego słuchaczami nie będą zwolennicy pikiet pod oknami biskupów. Oni nie potrzebują żadnych wyjaśnień. Mój punkt widzenia wynika z postawy wiary, która zakorzeniona jest w historii. Dyktuje mi ona trzy ważne wnioski.

Więcej tutaj.



Komentarze:



Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?