Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
4 lutego 2011
ks. Andrzej Luter

Wyznawcy ośmiu przykazań
Ideolodzy wiary sprawili, że ich poglądy są akceptowane jako jedynie słuszne na wielu szczeblach Kościoła instytucjonalnego. Dla nich świat jest zero-jedynkowy, a miecz pryncypializmu siecze bezkompromisowo – pisze w „Tygodniku Powszechnym” ks. Andrzej Luter, członek Zespołu Laboratorium WIĘZI.

Ojciec Ludwik Wiśniewski napisał list. Ciągle wierzę, że nie było to... pisanie na Berdyczów. Dominikanin z Lublina daje świadectwo – to słowo, nadużywane przez nowomowę kościelną, w jego przypadku brzmi czysto i pięknie. List, trochę chaotyczny i chropowaty, obudził nas z błogiego snu. Podnoszą na duchu słowa ważnych hierarchów, z prymasem Polski na czele, którzy zareagowali pozytywnie na głos o. Ludwika.

Chciałbym nawiązać do fragmentu, w którym jest mowa o ideologizacji wiary, co prostą drogą prowadzi do fundamentalizmu, ksenofobii i mentalności sekty, która potrzebuje guru, wielkiego manipulatora – a może się nim okazać zarówno duchowny, jak i świecki. O. Wiśniewski pisze o aprobowanym, niestety, sekciarstwie w polskim Kościele. Głównym wrogiem – bo wróg w takiej wizji musi istnieć – stał się mityczny „liberał”, właściwie gorszy niż komunista. To, że istnieje liberalizm chrześcijański (Michael Novak, Mirosław Dzielski), nikomu nie przychodzi nawet do głowy. Liberał równa się wróg, i koniec!

Zjawisko to doskonale zdiagnozował prof. Karol Tarnowski w „Znaku”: „Niewybaczalnym błędem hierarchii polskiego Kościoła jest dopuszczenie do wzrostu (...) sekciarstwa, które podstawia się fałszywie pod katolicyzm ludowy i które ów katolicyzm – w dzisiejszych trudnych czasach chrześcijaństwa misyjnego – kompromituje i do niego zniechęca. W rzeczywistości nie jest on w ogóle ludowy, ale antyinteligencki i po prostu obskurancki – jakakolwiek głębsza refleksja jest mu całkowicie obca”.

Cały tekst można przeczytać tutaj.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?