Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
24 marca 2011
ks. Andrzej Draguła

Votum separatum w kwestii krzyża
Wielka Izba Trybunału w Strasburgu wydała ostateczny wyrok w kwestii wieszania krzyży w klasach, pozostawiając decyzję państwu, o ile obecność krzyża nie prowadzi do jakiejś formy dyskryminacji – pisze w „Tygodniku Powszechnym” ks. Andrzej Draguła, członek Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI.

Punktem wyjścia dla orzeczenia jest stwierdzenie, że krzyż jest symbolem „pasywnym”, jego obecność w szkole nie jest powiązana z obowiązkiem nauki religii katolickiej, nie jest instrumentem wprowadzającym przymus praktyk religijnych. Dwóch sędziów zgłosiło zdania odrębne. Pozwolę sobie sformułować także swoje.

Oczywiście natychmiast pojawiły się komentarze utrzymane w znanym nam tonie: że to zwycięstwo cywilizacji chrześcijańskiej i europejskiej tożsamości, której symbolem jest krzyż. Pewnie i jest, choć nie wiem, czy jestem tym zachwycony i czy krzyż w szkole powinien widnieć jako cywilizacyjny wyróżnik. Dla mnie krzyż to nie symbol cywilizacyjny, ale znak określający moją tożsamość jako tego, który wierzy, iż jego życie istotowo powiązane jest z Ukrzyżowanym.

Nie wiem też, czy powinienem być zachwycony konstatacją Trybunału, że krzyż jest znakiem „pasywnym”. To przecież przeczy istocie znaku, któremu „sprzeciwiać się będą”. Pasywny to znaczy taki, który przestał oddziaływać, który nie prowokuje, nie nawraca. Ten fakt powinien niepokoić wszystkich, dla których krzyż powinien być znakiem „działającym”.

Cały tekst można przeczytać tutaj.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?