Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
8 września 2011
Józef Majewski

Dialog w stylu Pearl Harbor
Podczas wizytowania zakonów żeńskich w USA dochodziło do błędów i nadużyć – przyznał abp Joseph Tobin, sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego – pisze w „Tygodniku Powszechnym” Józef Majewski, członek Zespołu Laboratorium WIĘZI.

Bezprecedensową tzw. wizytację apostolską – czyli kontrolę jakości życia – w ponad 400 amerykańskich zgromadzeniach zarządził 3 lata temu kard. Franc Rodé, ówczesny (do stycznia br.) szef Kongregacji. To odpowiedź Watykanu – mówił – na prośby „ważnych osobistości Kościoła w USA”. Powód? Gwałtowny spadek liczby zakonnic: 40 lat temu – ponad 175 tys., a dziś 73 tys., przy czym średnia wieku wynosi 69 lat. A poza tym: uleganie mentalności świeckiej i duchowi feminizmu, kwestionowanie nauczania Magisterium.

Wiele zakonnic słowa te, jak też całą wizytację, uznało za atak na ich koncepcję życia mniszego, obecności w Kościele i świecie, za zamach na nauczanie Soboru Watykańskiego II o życiu konsekrowanym. Pytały: dlaczego o watykańskiej inicjatywie dowiedziały się z mediów świeckich? Jaki sens może mieć wizytacja, gdy żeńskie zgromadzenia pozostają w regularnym dialogu z władzami kościelnymi, zarówno w Watykanie, jak i w swoich diecezjach? W październiku 2010 r. w obronie zakonnic stanęli biskupi Kalifornii. Miesiąc wcześniej kard. Seán O’Malley z Bostonu (zakonnik) w imieniu swoim i Komitetu ds. Duchownych, Życia Konsekrowanego i Powołań w episkopacie USA dziękował siostrom za ich obecność i dzieło.

Cały tekst można przeczytać tutaj.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

2013-12-08 11:00:08 - louis vuitton outlet

Does it operate having VI3? Many of us havent improved established.
louis vuitton outlet http://www.angelsembrace.com


Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?