Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog Ewy Kiedio

Tuż obok

blog Ewy Kiedio
18 listopada 2011

Kazanie? Zrób to sam!




„Musimy dzisiaj zawierzyć się Maryi”, „Otwórzmy dzisiaj serca na Jego łaskę, pochylmy się nad swoimi grzechami…” − takimi sformułowaniami studenci seminariów duchownych chcieliby uraczyć przyszłych słuchaczy swoich kazań. Zamaszyście zdania te przekreśla ks. Andrzej Draguła, uczący ich sztuki przemawiania. „Normalni ludzie tak nie mówią” − podkreśla w rozmowie opublikowanej w listopadowym „Przeglądzie Powszechnym”, pt. „Jezus z Twitera”.

Niestety, zdania typu „Musimy dzisiaj zawierzyć się Maryi” nie pozostają w murach seminariów. To, co ks. Draguła nazwał „bełkotem spirytualnym”, trafia do uszu wiernych (i „niewiernych”) − strzygących ze zdziwienia lub już zobojętniałych na te dziwactwa − codziennie, ze szczególnym akcentem na niedzielę.

Proponuję więc eksperymentalne puzzle. Bo przecież można mieć wrażenie, że wypowiedzi dobiegające z ambon składają się z klocków-słów przemieszanych i rozrzuconych jeszcze na chwilę przed mszą, a poskładanych naprędce dopiero w trakcie kazania. Zrób to sam! Podręczny zestaw nr 15 na rok B zawiera słowa: dzisiejszego dnia, gromadzić, łaska, Matka Kościół, miłość, moc, nadzieja, najświętszy, nasz Pan, Niepokalana, pochylić się, przylgnąć, serce, troski, ubogacić, umiłowani, urzeczywistnienie, w szczególny sposób, wzywać, zatem, zawierzyć.

Przykładowe zestawienia:

Umiłowani! Łaska, której mocą nasz Pan gromadzi nas w nadziei na urzeczywistnienie się królestwa, wzywa nas, byśmy pochylili się dziś w szczególny sposób nad troskami Kościoła, naszej Matki.

Albo:

Nasz Pan gromadzi nas dzisiejszego dnia swoją miłością i wzywa, byśmy w szczególny sposób zawierzyli mu nasze troski. Na wzór Niepokalanej z nadzieją przylgnijmy zatem do Jego najświętszego serca.

Albo:

Dzisiejszego dnia Matka Kościół wzywa nas w sposób szczególny do zawierzenia miłości i nadziei, jaką urzeczywistnia Niepokalana. Zgromadzeni łaską ubogacajmy się nawzajem, pochylając się nad naszymi troskami.

Wszystkie zaczepy między słowami zadziałały, przymiotnik do rzeczownika, rzeczownik do czasownika. Klik! Z zaczepami sensu już gorzej. Nie są to chyba zabawy świętokradcze? Jedynie mały sprawdzian leksykalnych możliwości. Śmiejemy się przy tej układance i natychmiast zastanawiamy, czy to aby nie gorszące? Wszelkie prawdopodobne, jak też zupełnie już nieprawdopodobne kombinacje padły wcześniej – gdzieś, w którymś z kościołów, w którymś z seminariów. Komizm i tragizm idą (przepraszam, kroczą) w parze. Tak, słusznie brzmią słowa Tomasza Terlikowskiego, który nie tak dawno – podkreślmy, że w zupełnie innym kontekście – powiedział: „Zakonnik nie jest od tego, żeby plótł, co mu ślina na język przyniesie”. Księża i świeccy również nie powinni.



Polecamy książkę Ewy Kiedio:



Ewa Kiedio poleca:

Dywiz - pismo katolaickie


Komentarze:



Komentarze niepołączone z portalem Facebook

2012-02-26 22:54:46 - janek

to prawda.wiecej konkretow w kazaniach


2012-02-16 11:00:40 - MaliNeo

Proponuję zbudowanie tabelki podobnej do tej: http://mfiles.pl/pl/index.php/Uniwersalny_kod_przem%C3%B3wie%C5%84
Pomysł pochodzi z czasów słusznie minionych ;)

Pozdrawiam!


2011-11-23 19:06:11 - zibimarinero

A propos innego kontekstu red.Terlikowskiego. Dodałbym co by jeszcze podłączyć redaktorów tyż, do nie gadania co ślina na język lub co do główki wpadnie.


2011-11-18 14:49:00 - Maria Tajchman

Sam termin - kazanie, przyprawia mnie o ściśniecie żołądka.
Temat rzeka.
Dla mnie dobre, mądre słowo duchownego, to słowo, które mnie podnosi, wspiera, przywraca nadzieję, przypomina, że jestem cenna w oczach tego, który dał mi istnienie.
Bez ckliwości, normalnie, życzliwie.


2011-11-18 11:37:38 - monika

Och, och, cudowne! Można nawet program komputerowy napisać, który by generował kazania zależnie od wprowadzonych zmiennych! A wtedy wreszcie ze spokojnym sumieniem będziemy sobie odpuszczać kazania, a skupimy się na Najważniejszym. :)


2011-11-18 11:08:43 - Marcin Bednarski

Oby więcej taki komentarzy i jeszcze więcej dobrych kaznodziejów


Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (56)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?