Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
22 grudnia 2011
KAI

Kard. Nycz: Formacyjna rola „Więzi” jest nadal aktualna




Dzisiaj ludziom potrzeba mądrych przewodników, nie tyle prowadzących za rączkę, ile będących światłem dla innych. Życzę, aby w kolejnych numerach ‘Więzi’ czytelnicy odnajdywali takie światło” – powiedział kard. Kazimierz Nycz 20 grudnia 2011 r. podczas spotkania opłatkowego w redakcji miesięcznika „Więź”.

Metropolita warszawski przypomniał historyczne zasługi środowiska „Więzi” dla Kościoła i Polski. „Moje pokolenie długo wzrastało w świetle takich środowisk jak ‘Znak’ czy ‘Więź’. W życiu świadomym, od początku moich studiów, a nawet wcześniej czerpałem wiedzę i formację z dorobku tych środowisk” – zaznaczył.

Metropolita warszawski podkreślił, że ta rola miesięcznika się nie skończyła, lecz jest nadal aktualna. „Życzę Państwu, aby ‘Więź’ nadal była źródłem wiedzy, mądrości i formacji dla swoich czytelników”.

Nawiązując do aktualnego numeru czasopisma, którego tematem głównym są media („Środki społecznego zamętu”), kard. Nycz wskazał przykład formacyjnej roli „Więzi” – jest nim wytyczanie mądrych granic różnych kompromisów, np. w dziedzinie mediów.

Kościół chce być domem – mówił metropolita warszawski, przywołując hasło tegorocznego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce. „W tym domu jest miejsce dla różnych środowisk. W bieżącej pracy duszpasterskiej mamy przypominać, aby parafie i rodziny były domami Kościoła. Ale to samo można odnieść do środowisk intelektualnych. Bogu dzięki, jest w Polsce wiele takich środowisk, które są domami Kościoła” – powiedział kard. Nycz.

Jednocześnie życzył „Więzi”, aby w jej relacjach z innymi środowiskami katolickimi panowały dobrosąsiedzkie zasady, jak pomiędzy różnymi domownikami. „Z sąsiadami żyje się w przyjaźni i współpracuje, choć sąsiedzi nie powinni rządzić w cudzym domu. Chciałbym doczekać czasów, w których różne katolickie środowiska intelektualne będą na tej zasadzie szanowały swą odrębność i specyfikę. Bo wszystkie są potrzebne” – podkreślił metropolita warszawski.

W spotkaniu wzięło udział blisko 40 osób związanych z miesięcznikiem „Więź”, wydawnictwem książkowym Biblioteka „Więzi” oraz z Laboratorium WIĘZI.

tk/KAI

Komentarze:



Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?