Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
3 stycznia 2012
dr Sławomir Sowiński

Dr Sowiński o wyzwaniach dla Kościoła w Polsce w 2012 roku
– Będąc obecnym w sferze publicznej, Kościół musi bronić swojej niepowtarzalnej, religijnej tożsamości – powiedział w rozmowie z KAI dr Sławomir Sowiński, adiunkt w Katedrze Historii Doktryn i Myśli Politycznej UKSW, członek Zespołu Laboratorium WIĘZI. Jego zdaniem to największe wyzwanie stojące przed Kościołem w Polsce w 2012 roku. Prócz tego dr Sowiński zachęcił, by Kościół bardziej aktywnie zabierał głos w życiu publicznym, nawet na takie tematy jak edukacja, służba zdrowia, czy konsekwencje kryzysu.

Wśród wyzwań o charakterze społeczno-duszpasterskim, jakie stoją przed Kościołem w Polsce w 2012 roku, dr Sowiński wymienił postępującą „zmianę społeczną w charakterze rodziny”. Jego zdaniem polskie rodziny w dalszym ciągu będą podlegały procesowi atomizacji, rozpadowi wielopokoleniowości. Nie zniknie również problem demograficzny, lęku przed przyjęciem dzieci.

„Wśród młodych ludzi będzie niestety narastało zjawisko coraz mniejszej oczywistości instytucji małżeństwa, i to zarówno świeckiego, jak i kościelnego” – uznał dr Sowiński. W związku z tym, jego zdaniem, w 2012 roku Kościół w Polsce musi się przygotować na „nowy program duszpasterski”, odnoszący się do „nowej rodziny”, w której kobieta próbuje godzić pracę zawodową z wychowaniem dzieci, rodziny w której nie ma dziadków i babć, wreszcie rodziny, która – nawet mając religijne korzenie – wstrzymuje się z decyzją o zawarciu związku małżeńskiego. „To stałe wyzwania, które będą w przyszłym roku narastały” – stwierdził dr Sowiński.

W jego opinii nowym zagadnieniem, z którym Kościół w Polsce będzie musiał się zmierzyć w przyszłym roku, może być kryzys, a zwłaszcza jego skutki społeczne. „Jeśli rzeczywiście dojdzie do kryzysu w Unii Europejskiej, to problemem stanie się ochrona najsłabszych grup społecznych, najbardziej dotkniętych tym kryzysem” – powiedział Sowiński. Jak stwierdził Kościół będzie stał przed wyzwaniem obrony tych grup. „Myślę, że przede wszystkim chodziło będzie o ludzi młodych, których kryzys może pozbawić perspektyw a także rodzin, zwłaszcza wielodzietnych” – dodał.

Całość tekstu można przeczytać tutaj.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?