Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
17 stycznia 2012
Marta Titaniec

Wieści z Haiti
Marta Titaniec, członkini Laboratorium WIĘZI, koordynatorka projektów Caritas Polska na Haiti, gdzie własnie przebywa wraz z dyrektorem Caritas ks. Marianem Suboczem, napisała list przedstawiający postęp prac na budowach szkół i domów zniszczonych przez trzęsienie ziemi w 2010 r.

Kochani,
Pozdrawiamy gorąco, bo tu aż 30 stopni, aklimatyzujemy się dzielnie, ale przeraża nas widok tego, co tu się dzieje. Zadajemy sobie pytanie, jak to możliwe, że ludzie żyją w takich warunkach?

Sytuacja utwierdza nas w przekonaniu, że wybór projektów był trafny! Nuncjusz Apostolski na Haiti, który nas gości, podkreśla że największym problemem jest edukacja. Uważa, że ok. 50 % dzieci w ogóle nie było w szkole, a jest to społeczeństwo młode, średnia wieku wynosi 20 lat, niestety statystyczny Haitańczyk żyje zaledwie do 60-tki. Kraj liczy ok.10 milionów mieszkańców, w tym aż 3 miliony mieszkają w stolicy.


Zdjęcie zbiorowe przed domem, który Caritas Polska buduje z Caritas Austria.

Koszt posłania dziecka do szkoły wynosi rocznie ok. 325 USD. W tej kwocie mieści się: wyżywienie (podstawowe tutaj pytanie: czy szkoła też karmi?), potem zakup uniformów (jak to określił nuncjusz - panuje obsesja uniformów), a następnie opłacenie nauczycieli. To jest cały pakiet.


Dyrektor Caritas Polska w prowizorycznej haitańskiej szkole.

Można też opłacić tylko nauczyciela i to kosztuje 100 USD na rok. Państwo jest totalnie niewydolne, tylko ok. 10 % szkół jest państwowych. Prawdziwym wyzwaniem jest poziom nauczania, bo 85% szkół nie ma odpowiednich certyfikatów. Kto chce otwiera szkołę i uczy, co widać na KAŻDEJ bramie: szkoła taka i taka, nauczanie takie i takie.


Fragment czegoś przypominającego dom jako przykład warunków mieszkaniowych, w których nadal przebywa ok. 70% obywateli Haiti.

Wczoraj byliśmy w centrum medycznym, leczącym przypadki cholery. Ta straszna choroba (przedstawiana tutaj jako małe czerwone zwierzątko z rogami) pochłonęła bardzo dużo ofiar śmiertelnych.

Uff kończę, bo idę na Mszę, właśnie zaczynamy dzień!

Ściskam Was bardzo serdecznie i ciepło, a dyrektor Wszystkich pozdrawia SŁONECZNIE!Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?