Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
1 sierpnia 2012

Kościół w Polsce jest zbyt zasiedziały
„Kościół w Polsce jest zbytnio zasiedziały. Skoro ludzie sami nie przychodzą – to trzeba do nich wyjść!” – twierdzi biskup Andrzej Czaja, członek Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI.

Bp Czaja ocenił, że Kościołowi w Polsce potrzeba „więcej pozytywnego nauczania a nie tylko utyskiwania jak jest źle, politykowania i rozstawiania po kątach. Niestety – przyznał prelegent – czasami w Kościele obrywają Ci, którzy szukają w nim umocnienia”.

Biskup zwrócił uwagę na niebezpieczne postawy obecne niekiedy w samym Kościele. „Ekskluzywizm, hołdowanie zasadzie ‘dobrym jest kłamstwo w Duchu Świętym dla dobra wspólnoty’, podważanie Kościelnego nauczania – takie negatywne przykłady niestety można spotkać w naszych wspólnotach” - zaznaczył.

W Polsce istnieje ogromna rzesza ludzi do których powinno się dotrzeć, zaś sami biskupi sobie z tym nie poradzą: muszą mieć wsparcie osób konsekrowanych i katolików świeckich, zaś księża muszą mieć więcej gotowości do współpracy ze świeckimi - ocenił bp Czaja.

Przemawiając do uczestników I Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie n. Odrą apelował: skończmy z liczbami, nie chodzi o tłum - liczy się każdy człowiek.

Wspomniał o obecnych w dzisiejszym świecie „schorzeniach wiary”, coraz większej ignorancji jej prawd, wybiórczym podchodzeniu do nauczania Kościoła. „Wielu chrześcijan jest bardzo aktywnych, ale w tych aktywnościach brakuje trwania przy Bogu. Czasami przeżywamy ‘swoją wiarę’ ukutą na swoich podstawach, wyobrażeniach, ideach” - zwrócił uwagę biskup opolski.

„Zabierać się za ewangelizację bez właściwej formacji biblijnej to narażać siebie i innych w myśl zasady ślepy ślepego prowadzi” – przestrzegł hierarcha. Zwrócił uwagę, że starając się o dotarcie z Ewangelią do tych, którzy odeszli od Kościoła nie można zrezygnować z ludzi, którzy pozostają w jego wspólnocie. „Zróbmy wszystko by poczuli radość z dzielenia się Jezusem. Trzeba im formacji intelektualnej i duchowej na wielu poziomach i w wielu zakresach” - ocenił gość Kongresu w Kostrzynie.

Dalszy ciąg czytaj na stronie ekai.pl.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?