Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
23 sierpnia 2012
Marek Zając

Kościół postawiony pod ścianą
W zbiorowym przeświadczeniu utrwala się równanie, że Kościół to Radio Maryja, Radio Maryja to PiS, PiS to Jarosław Kaczyński. Ergo: Kościół to Jarosław Kaczyński. Wkrótce przyjdzie za to słono zapłacić – pisze w „Tygodniku Powszechnym” Marek Zając, członek Zespołu Laboratorium WIĘZI.

Klanowa Rzeczpospolita troglodytów” – to słowa arcybiskupa Józefa Życińskiego sprzed kilku lat. Diagnoza wciąż aktualna, choroba przybiera na sile. Plemienna logika Kalego toczy życie partyjne nad Wisłą właściwie od początku, czyli od przełomu 1989 r. Kłopot w tym, że z czasem przeniosła się na media. Zanim poseł otworzy usta, i tak z reguły wiadomo, co powie. Zanim przeczytamy komentarz, i tak się na ogół domyślamy, co dziennikarz napisał.

Politycy zainfekowali media spojrzeniem na świat w kategoriach my–oni, swoi–obcy, nasi–wasi. Co gorsza, obie strony przypominają niewiernych partnerów, którzy raz po raz zarażają się nową przypadłością: dziennikarze zakazili polityków wirusem tabloidyzacji. Życie publiczne zmieniło się w nieustający karnawał blogowego i telewizyjnego populizmu. Trwa zażarty wyścig, czyja głupota przez kilkadziesiąt minut przetrwa jako one-liner na internetowym portalu albo na pasku w całodobowym kanale informacyjnym.

Ale w Polsce jest jeszcze trzecia instytucja, która trzyma rząd dusz i umie kształtować zbiorową wyobraźnię. To Kościół, któremu zbyt bliskie kontakty z politykami nieraz już groziły zakażeniem. Szczerze mówiąc, wirus znów zaatakował. Silniejszy i odporniejszy niż kiedykolwiek.

Czytaj dalej na stronie „Tygodnika Powszechnego”.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

2012-08-23 19:06:25 - Iwona

Czerpiąc z języka sztuki, wszystko przez perspektywę, w której niemal wszyscy widzą siłę sprawczą, a zapominają że deformuje ona rzeczywistość.


Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?