Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
24 marca 2009
Tomasz Wiścicki

Biskupi nie zmierzyli się z przeszłością
Biskupi chętnie powołują się na prawdę o prześladowaniach Kościoła w czasach komunistycznych. Ale nie chcą pamiętać o niewygodnych faktach z historii – pisze w „Rzeczpospolitej” Tomasz Wiścicki.

Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski z 11 marca dotyczące (braku) współpracy biskupów ze służbami specjalnymi PRL wpisuje się w ciąg stanowisk episkopatu na temat tej kwestii, o których można powiedzieć różne rzeczy, tylko nie to, że są konsekwentne.

Przypomnijmy tytułem przykładu: najpierw wieloletnie milczenie, a potem z jednej strony memoriał uznający deklarację współpracy za szkodliwą dla Kościoła, a z drugiej – obronę abp. Stanisława Wielgusa przez wielu prominentnych hierarchów, z prymasem Polski na czele, mimo stanowiska Kościelnej Komisji Historycznej powołanej przez sam episkopat stwierdzającej, „że istnieją liczne, istotne dokumenty potwierdzające gotowość świadomej i tajnej współpracy ks. Stanisława Wielgusa z organami bezpieczeństwa PRL. Z dokumentów wynika również, że została ona podjęta”.

Dziś dowiadujemy się za to – z powołaniem na prace tejże Komisji – że Stolica Apostolska „nie znajduje podstaw do oskarżenia członków Episkopatu Polski o zawinioną i dobrowolną współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL”. Biskupi seniorzy, w tym abp Wielgus, także są członkami episkopatu. Czy oznacza to, że niedoszły metropolita warszawski pospieszył się z rezygnacją? Takiego wniosku w oświadczeniu na szczęście nie znajdziemy.

Całość artykułu można przeczytać tutaj.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?