Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
21 kwietnia 2009
Zbigniew Nosowski dla KAI

Nosowski o badaniach religijności Polaków
Potrzebny jest głęboki namysł i opracowanie nowej strategii Kościoła - uważa Zbigniew Nosowski. Skomentował on dla KAI najnowsze badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Wynika z nich, że w porównaniu z rokiem ubiegłym w 2008 r. frekwencja na niedzielnych Mszach spadła średnio o 3,8 proc. w skali całego kraju, zaś osób przystępujących do Komunii św. o 2,3 proc.

Zdaniem Nosowskiego z socjologicznego punktu widzenia mamy nową, ważną informację, która może oznaczać nową tendencję w przemianach polskiej religijności. Jednak dopiero wyniki tego samego badania za rok oraz ewentualne potwierdzenie spadku praktykujących w innych badaniach, przeprowadzanych według innej metodologii (zwłaszcza w badaniach CBOS), mogą dać naukowy dowód, że tendencja spadkowa rzeczywiście się pojawiła.

Redaktor WIĘZI sądzi, że ten wynik raczej znajdzie potwierdzenie w przyszłości m.in. dlatego, że liczba praktykujących spada równomiernie w całej Polsce, we wszystkich diecezjach, co świadczy o powszechności zjawiska. Nosowski uważa także, że najprawdopodobniej powtórzy się sytuacja z liczbą kandydatów do seminariów duchownych: najpierw spadała ona lekko, a po kilku latach dało się już dostrzec wyraźną tendencję spadkową. Wielu księży w różnych miejscach Polski stwierdza „gołym okiem”, że ludzi w kościołach jest nieco mniej.

Z duszpasterskiego punktu widzenia, ocenia Nosowski, wyniki te powinny pilnie stać się przedmiotem refleksji pastoralnej, wskazującej nie tylko na takie przyczyny jak zła pogoda czy emigracja, lecz przede wszystkim na kwestię jakości i ukierunkowania duszpasterstwa w naszym kraju.

Zdaniem szefa WIĘZI nie ma powodów do paniki, lecz są powody do poważnego namysłu nad pogłębieniem naszego duszpasterstwa i tworzeniem nowej jego wizji. Gdyż nawet jeśli okaże się za rok, że tendencji spadkowej jednak nie ma, to i tak wiemy dobrze, że takie niebezpieczeństwo istnieje. Powinniśmy na to odpowiadać nie „po fakcie”, lecz uprzedzająco.

Tymczasem – ocenia Nosowski – w wielu polskich parafiach i kuriach biskupich panuje przekonanie, że „jakoś to będzie”, które nie daje szansy zmierzenia się z wyzwaniami współczesnej kultury.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?