Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog Konrada Sawickiego

Z obu stron

blog Konrada Sawickiego
25 lutego 2014
Konrad Sawicki

Pieniądze Watykanu pod kontrolą ekspertów




Pierwsza poważna reforma Franciszka stała się faktem. Nie minął jeszcze rok od konklawe, które argentyńskiego kardynała wyniosło na Stolicę Piotrową, a jesteśmy świadkami strukturalnej zmiany w zarządzaniu kościelnymi finansami.

Przede wszystkim papież ustanowił nową jednostkę organizacyjną – Sekretariat ds. Gospodarczych – która na kształt ministerstwa finansów posiada władzę nad wszystkimi działaniami administracyjnymi oraz ekonomicznymi Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. To ważne, bo do tej pory sprawy te były rozproszone po różnych mniejszych strukturach i pojawiały się trudności w koordynacji całości finansów.

Druga ważna nowość, to fakt, że ów Sekretariat będzie kontrolowany przez Radę Gospodarczą. W tej swoistej radzie nadzorczej zasiądzie 15 osób: 8 duchownych oraz 7 ekspertów świeckich różnych narodowości o kompetencjach finansowych. De facto pieniądze Watykanu chyba po raz pierwszy w historii będą pod realną kontrolą profesjonalnych finansistów.

Co więcej, papież ma zamiar ustanowić audytora generalnego, który otrzyma pełne uprawnienia do przeprowadzania audytów wszelkich agend czy też instytucji Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. Będzie mógł to robić kiedy tylko zechce.

W nowym rozporządzeniu Franciszka istotne jest nie tylko to, co zapisał ale również to, co zostało pominięte. Mianowicie ani słowem nie wspomina się o Instytucie Dzieł Religijnych (IOR), który do tej pory pełnił funkcję banku centralnego Watykanu. Przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku papież powołał komisję do zbadania nieprawidłowości w IOR, który od wielu lat cieszy się złą sławą. Wyniki kontroli nie są znane. Ale papież zdecydował, że rolę banku centralnego od teraz będzie pełniła inna instytucja watykańska: Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA). Wnioski każdy może wyciągnąć sam.

Amerykański watykanista John L. Allen Jr. zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny element reformy Franciszka. Na czele nowego Sekretariatu ds. Gospodarczych postawił kardynała George’a Pella z Sydney. Zatem człowieka z zewnątrz i nie Włocha, co wyklucza jakiekolwiek uwikłania w lokalną politykę. Do tego australijski hierarcha podczas ubiegłorocznych narad kardynałów przed konklawe był podobno jednym z najgłośniej domagających się reformy i odsunięcia „starej gwardii”.

Zatem decyzje Franciszka jednoznacznie wprowadzają Watykan na nową drogę w tak drażliwym obszarze, jakim są finanse.

PS Zapraszam do obserwowania inicjatywy Kościół dla mniej praktykujących



Komentarze:



Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (49)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?