Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
7 maja 2009
Wojciech Jędrzejewski OP

Królowa się usuwa
Maryja króluje przez dyskretną służbę. Uszanujmy to, nie narzucając publicznej przestrzeni nadmiaru religijnych deklaracji, intronizacji, aktów pobożności – pisze w „Tygodniku Powszechnym” członek Zespołu Laboratorium WIĘZI, Wojciech Jędrzejewski OP.

Donald Tusk podczas pielgrzymki na Jasną Górę złożył publicznie przyrzeczenie przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Media podały treść modlitwy premiera: „Maryjo, Królowo Polski. W obliczu kryzysu ekonomicznego obiecuję Ci, że jeśli mojemu rządowi uda się go pokonać, dzień Twojego święta, 26 sierpnia, będzie ustawowo wolny od pracy. Przede wszystkim zaś, jeśli kryzys zostanie zażegnany, obiecuję bardziej zdecydowaną walkę z korupcją, lepszą osłonę socjalną dla najuboższych oraz pomoc w wyrównaniu szans zawodowych bez względu na płeć. Tak mi dopomóż Bóg”.

To oczywiście fikcja. Dość łatwo wyobrazić sobie reakcję opinii publicznej, gdyby doszło do takiego wydarzenia. Na premierze nikt nie zostawiłby suchej nitki, poczynając od środowisk liberalnych, a na kościelnych skończywszy – a tzw. Kościół łagiewnicki i toruński odezwałyby się jednym głosem. Publiczne odwoływanie się do Mocy Nadprzyrodzonych – zwłaszcza w trybie warunkowym, obiecując przy tym rzeczy, do których rząd zobowiązuje się na mocy urzędu – byłoby odebrane jako żenujący spektakl.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?