Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog Konrada Sawickiego

Z obu stron

blog Konrada Sawickiego
16 października 2014
Konrad Sawicki

Wirtualny Synod – realna modlitwa za Franciszka i biskupów




Gdy na Watykanie dzieją się rzeczy ważne dla Kościoła i papież wraz biskupami całego świata mają szansę wprowadzić katolicką wspólnotę na drogę pozytywnej reformy, nie bądźmy bezczynni. Jako zwykli świeccy nie możemy bezpośrednio wpływać na ten proces, ale jako ludzie wierzący – niezależnie od stopnia naszego zaangażowania w życie wiarą – możemy po prostu się modlić. Nich to będzie nasze osobiste wsparcie dla Franciszka oraz sygnał, że mimo wszystko, mimo całej naszej krytyki, Kościół to także my i że po prostu nam na nim zależy.

Po polskich reakcjach na to, co dochodzi do nas z Synodu Biskupów o rodzinie, widać wyraźnie, że nasz episkopat sam tego nie udźwignie. Proponuję zatem akcję modlitewną, która ma na celu rozbudzenie pozytywnej energii wokół tego, co robi Franciszek. Zwyczajnie – tak, jak nas nauczyli rodzice, dziadkowie albo katecheci – będziemy się modlić za papieża oraz biskupów (również polskich), którzy mają wpływ na rozpoczętą reformę.

Cel

Bez konkretnych założeń, bez wymagań, bez proponowania szczegółowych rozwiązań. Chodzi tylko o to, by z naszą duchową pomocą rzetelnie wykonali swoją robotę. By dostrzegli rzeczywiste wyzwania naszych czasów i zaproponowali mądre rozwiązania, które sprawią, że Kościół będzie stawał się coraz bardziej gościnnym domem dla wszystkich chętnych, towarzysząc swym domownikom w tym trudnym życiu, pomagając im w zmienianiu się na lepsze oraz tworząc przyjazną przestrzeń spotkania z Bogiem.

Dlaczego

Wizja Kościoła, którą proponuje Franciszek jest adekwatną odpowiedzią na wyzwania XXI wieku. Synod Biskupów o rodzinie idzie wyraźnie tą drogą, formułując ciekawe rozwiązania. Niezależnie od tego, jaki będzie kształt dokumentu końcowego po zakończeniu tego wydarzenia (19 października), to dyskusja została przez papieża rozpisana na cały następny rok. Aż do kolejnego Synodu Biskupów zaplanowanego na październik 2015. Ten rok będzie kluczowy, ponieważ w tym czasie wykrystalizują się postawy poszczególnych biskupów i samego Franciszka.

Dla kogo

Inicjatywa dotyczy w pierwszym rzędzie społeczności skupionej wokół facebookowego profilu Kościół dla mniej praktykujących. Ale oczywiście zaproszeni są wszyscy ludzie dobrej woli, którzy choćby w części utożsamiają się z przesłaniem tego przedsięwzięcia.

Akcja

Sama akcja polega na cyklicznym włączaniu się w prostą modlitwę za Franciszka i biskupów. Każdy będzie mógł wybrać taką formę, jaka mu pasuje. Żadna wielka filozofia. Wystarczą tylko dwie rzeczy: wzbudzenie intencji (czyli o co się modlisz) i wypowiedzenie słów modlitwy (głośno lub w myślach).

Kiedy

Akcja będzie odbywać się cyklicznie w trzecie piątki miesiąca. Począwszy od 17 października 2014 aż do zakończenia Synodu Biskupów o rodzinie w przyszłym roku, czyli do 25 października 2015.

Propozycje

Formy uczestnictwa mogą być następujące:
1. Minimum: „Ojcze nasz” zmówione w intencji Franciszka i biskupów.
2. Fajnie by było: „Ojcze nasz” + piątkowy post (bezmięsny).
3. Można zaszaleć: „Ojcze nasz” + post + zrób dobro (uczynek, jałmużna, miłe słowo itp.).
Naturalnie można to wszystko modyfikować: przykładowo do modlitwy dołączyć mszę lub lekturę Pisma Świętego, do postu powstrzymanie się od smakołyków, a do robienia dobra cokolwiek tylko pożytecznego wymyślisz. Warunek jednak jest jeden: wspomniane „Minimum” bierze na siebie każdy uczestnik akcji.

Dodatkowa motywacja

Jeśli chcemy, by polska hierarcha kościelna przestała nadmiernie skupiać się na tym, co we współczesnym świecie jest negatywne, to i my musimy zacząć uczciwie dostrzegać to, co w Kościele jest pozytywne. Niech to credo nam przyświeca. Nie oznacza to naturalnie rezygnacji z krytyki, ale oznacza okazanie odpowiedzialności za Kościół jako rzeczywistości, na której nam zależy.

Patron akcji

Dlatego patronem tej akcji będzie św. Jan Paweł II. Człowiek, który przeprowadził legendarny już dziś Synod Archidiecezji Krakowskiej (1972-79) i miał swój istotny wkład w Sobór Watykański II; człowiek, który dokładnie 36 lat temu z głębokiej komuny został wezwany do całkowicie innego kosmosu; człowiek jako jednostka święty, ale naturalnie nie idealny. Jako papież nie ustrzegł się błędów czy też zaniechań, dziś z perspektywy czasu widzimy to lepiej. Jednak nie niweczy to gigantycznego gmachu dobra i piękna, które dał temu światu i Polsce. Zatem zgodnie z wyżej wyartykułowanym credo i w jego przypadku bardziej dostrzegajmy szklankę do połowy pełną, niż do połowy pustą.

Zatem zapraszam. A ty, św. Janie Pawle II, wspieraj naszą akcję!

Link do wydarzenia na FB:
Wirtualny Synod – realna modlitwa za Franciszka i biskupów

Konrad Sawicki

Kościół dla mniej praktykujących



PS Dziękuję Małgorzacie Bilskiej za inspirację.



Komentarze:



Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (49)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?