Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
15 maja 2009
Agata Skowron-Nalborczyk dla KAI

Dzięki papieżowi sprawa palestyńska znów wróciła do mediów
Dzięki papieżowi sprawa palestyńska znów wróciła do mediów i to w kontekście pokojowym, a nie kolejnego konfliktu zbrojnego – zauważyła dr Agata Skowron-Nalborczyk z Wydziału Orientalistycznego UW, członek Zespołu Laboratorium WIĘZI.

W rozmowie z KAI opowiedziała ona o trudnym losie narodu palestyńskiego i znaczeniu wizyty Benedykta XVI w Jordanii dla dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego. 13 maja Ojciec Święty spotkał się władzami Autonomii Palestyńskiej, odwiedził też obóz dla uchodźców Aida pod Betlejem.

„W Izraelu żyje liczna mniejszość arabska, a arabski jest drugim językiem oficjalnym” – oznajmiła arabistka i pochwaliła decyzję Benedykta, by przyjechać do Autonomii. Znaczące jej zdaniem, jest potępienie przez papieża budowy muru oddzielającego Betlejem i Jeruzalem. Pod tym właśnie ośmiometrowym „wałem ochronnym” Benedykt XVI przemawiał wczoraj w Aidzie. Dr Skowron-Nalborczyk podkreśliła, że betonowy mur jest „raną Palestyńczyków”, rozdziela rodziny i uniemożliwia im normalne funkcjonowanie.

Zwróciła uwagę na dramatyczną sytuację palestyńskich uchodźców przebywających w obozach na terenie państw ościennych oraz samej Autonomii. Przypomniała, że właśnie 14 maja Palestyńczycy obchodzą rocznicę Nakby, „Katastrofy” wypędzenia ich ze swoich ziem po izraelskiej wojnie niepodległościowej w 1948 r. Uchodźcy żyjący w obozach w Syrii, Jordanii czy Libanie wciąż pozostają bezpaństwowcami, a przez to są w tych krajach obywatelami drugiej kategorii. „Czy można żyć 60 lat w sytuacji tymczasowości?” – zapytała islamolog.

„Obozy na terenie Autonomii są znakiem, że Palestyńczycy nie rezygnują” – zauważyła w kontekście nadziei uchodźców na powrót do kraju rodzinnego. W Aidzie wręczyli Ojcu Świętemu symboliczny klucz do swoich domów, znajdujących się obecnie na terenach izraelskich. Z ubolewaniem zaznaczyła, że ludność Autonomii żyje w bardzo trudnych warunkach materialnych. Panuje tam duże bezrobocie, a na skutek zamknięcia gospodarka nie rozwija się. „W tych okolicznościach rozmaici radykalni ideologowie łatwo zyskują posłuch” – wyjaśniła.

Jej zdaniem ważne jest zwrócenie uwagi przez papieża na rolę edukacji. „Wszystkim obecnym tu młodym mówię: ponówcie wasze wysiłki, abyście byli przygotowani na czas, kiedy będziecie odpowiedzialni za sprawy narodu palestyńskiego w nadchodzących latach” – mówił wczoraj Benedykt XVI w Aidzie.

Podkreśliła, że wizyta papieża w Jordanii jest bardzo ważna dla rozwoju relacji chrześcijańsko-muzułmańskich. Benedykt XVI odwiedził meczet im. Króla Husajna w Ammanie i spotkał się tam z muzułmańskimi duchownymi. Dr Skowron-Nalborczyk zaznaczyła, że jordańska rodzina królewska bardzo angażuje się w dialog międzyreligijny. Przejawem tego jest np. działalność Instytutu Al al-Bajit, z którego inicjatywy 138 islamskich uczonych opracowało w 2007 r. bezprecedensową deklarację „Jednakowe słowo dla was i dla nas” na temat wspólnych wartości chrześcijaństwa i islamu. Przypomniała, że książę Hassan bin Talal – stryj obecnego jordańskiego monarchy – dostał w 2001 r. doktorat „honoris causa” Wydziału Teologii Katolickiej na uniwersytecie w Tybindze.

Dr Agata Skowron-Nalborczyk pracuje w Zakładzie Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistycznego UW. Zajmuje się m.in. mniejszościami muzułmańskimi w Europie, relacjami muzułmańsko-chrześcijańskimi oraz obrazem islamu w polskich mediach i wizerunkiem Europy w świecie arabsko-muzułmańskim. Jest stypendystką UNESCO, współpracuje z Kontaktstelle für Weltreligionen z Wiednia. Jest sekretarzem generalnym Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Należy też do zespołu Laboratorium WIĘZI.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?