Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
1 czerwca 2009
Zbigniew Nosowski

Zmarł Jerzy Wocial
Nad ranem w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 31 maja 2009 r., zmarł w Warszawie dr Jerzy Wocial – filozof, publicysta, tłumacz, działacz społeczny.

Urodzony w roku 1946. Żonaty, miał pięć córek.

Absolwent handlu zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Przez kilka lat pracował jako ekonomista.

Z zamiłowania i zawodu filozof, adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, ceniony wykładowca. Swą miłość do filozofii przekazywał także studentom Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu i uczniom Liceum Przymierza Rodzin w Warszawie.

Działacz opozycji demokratycznej w PRL. Współpracownik wielu wydawnictw podziemnych jako zecer, łącznik, kolporter, redaktor, tłumacz i autor. Działacz NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Warszawskiego. W stanie wojennym internowany przez 8 miesięcy.

Od początku lat 1980-tych współpracownik miesięcznika „Więź”, w latach 1992-1997 członek redakcji, następnie członek Rady Redakcyjnej. Członek Zarządu warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, aktywny wewnątrz Klubu zwłaszcza w Sekcji Rodzin.

Tłumacz kilku książek filozoficznych i teologicznych. Tuż przed śmiercią ukazał się jego przekład książki Carla Andersona „Cywilizacja miłości. Co każdy katolik może zrobić, by zmienić świat”.

Uczestnik seminariów organizowanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Lucieniu. W ostatnich latach jako publicysta współpracował z „Rzeczpospolitą”.

Przez wiele lat wraz z rodziną należał do Drogi Neokatechumenalnej.

W roku 2008 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przed rokiem rozpoznano u niego nowotwór w stadium wysoko zaawansowanym. Mężnie znosił chorobę. W przeddzień jego śmierci w „Rzeczpospolitej” ukazała się rozmowa o chorobie przeprowadzona z nim przez koleżankę redakcyjną z „Więzi”, Katarzynę Jabłońską. Jerzy Wocial mówił m.in.: „Jestem bardzo wkorzeniony w życie tu i teraz. Niemniej jest możliwe, a nawet wielce prawdopodobne, że Bóg ma wobec mnie inne plany.”Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?