Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
19 czerwca 2009
Zbigniew Nosowski dla KAI

Księża powinni być ekspertami od duchowości
Księża powinni być ekspertami od duchowości – powiedział KAI Zbigniew Nosowski. Dyrektor programowy Laboratorium Więzi odpowiedział na ankietę KAI „Jaki kapłan na dzisiejszy czas”, przeprowadzoną w związku z ogłoszonym przez Benedykta XVI Rokiem Kapłańskim.

– Najbardziej potrzeba dziś księży, którzy będą duchownymi – czyli mądrymi ekspertami od duchowości. W tym celu powinni być jak najbliżej ludzi, którym służą - poznawać ich życie, rozpoznawać ich potrzeby i szukać na nie odpowiedzi – powiedział red. Nosowski. Przypomniał przemówienie skierowane do kapłanów przez Benedykta XVI podczas jego pielgrzymki do Polski w 2006 r. Papież apelował wówczas, żeby księża byli przede wszystkim ludźmi modlitwy. – Ta wizja kapłaństwa jest zbieżna z oczekiwaniami wiernych. Ankiety wskazują, że pragną oni, aby ich duszpasterze byli osobami rzeczywiście duchownymi, a nie organizatorami czy działaczami społecznymi – stwierdził red. Nosowski. – Ale aby byli ekspertami od duchowości, muszą sami żyć duchowością, można karmić tylko tym, czym samemu się żyje – dodał.

Jego zdaniem Rok Kapłański to doskonała okazja, by wierni dali naszym księżom to, co najcenniejsze: swój czas i uwagę. – Zapraszajmy ich do naszych domów, rozmawiajmy wspólnie o wszystkim – o radościach, nadziejach, pomysłach i zapale; o trudnościach, porażkach, zmęczeniu i wypaleniu (ich i naszym). Nic bardziej ludzi nie zbliża niż takie rozmowy. Dzięki temu będziemy bliżej siebie i bardziej będziemy Kościołem-Wspólnotą – stwierdził red. Nosowski.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?