Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do bloga

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
5 maja 2015
Konrad Sawicki

Franciszek postraszył biskupów
Sprawa zaczęła się od tego, że w 2009 roku rodzice poskarżyli się na ks. Shawna Ratigana z diecezji Kansas City. Miał on spędzać zbyt wiele czasu z dziećmi i robić im zbyt wiele zdjęć. W maju 2010 dyrektor szkoły, w której duchowny pracował, napisała do diecezji list z zastrzeżeniami. Zdaniem jej oraz innych nauczycieli niektóre zachowania księdza pasowały do profilu „dziecięcego drapieżnika”. W liście nie było jednak żadnych konkretnych oskarżeń ani dowodów. W toku późniejszego procesu okazało się, że korespondencja ta dotarła do kurii, bp Finn został o niej powiadomiony, ale listu – jak sam przyznał – wtedy nie przeczytał – pisze w „Tygodniku Powszechnym” Konrad Sawicki.

Zdjęcia, które przemilczano

W grudniu 2010 technik komputerowy odkrył na laptopie ks. Ratigana znaczną ilość zdjęć dziewczynek. Także nagich. Powiadomiono diecezję, a fotografie obejrzał ks. Robert Murphy, ówczesny wikariusz generalny, który zdał relację ordynariuszowi. Następnego dnia ks. Ratigan próbował popełnić samobójstwo, pozostawiając list, w którym pisał: „Przepraszam za szkody wyrządzone dzieciom”. Ale przeżył.

Bp Finn nie zgłosił wtedy sprawy ze zdjęciami odpowiednim władzom państwowym. Nałożył na księdza restrykcje, z zakazem zbliżania się do dzieci włącznie, wysłał do psychiatry i przeniósł na przedmieścia Kansas City. Jednak nie ustanowił nad nim żadnego nadzoru. Wspomniany zakaz duchowny złamał, nadal robił dzieciom zdjęcia, o czym 31 marca 2011 ordynariusz został poinformowany. Ale poważniejszych konsekwencji nie było.

Zdegustowany biernością bp. Finna działać postanowił ks. Murphy. 11 maja 2011 sam zgłosił na policję fakt odkrycia zdjęć na laptopie ks. Ratigana. Ten został aresztowany 18 maja. Po procesie sąd skazał go za produkowanie pornografii dziecięcej na 50 lat więzienia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia.

Cały tekst do przeczytania na stronach „Tygodnika Powszechnego”.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?