Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do bloga

blog ogólny

Kulturalny GPS

blog ogólny
12 lipca 2010
Ewa Karabin

Kameralnie
W sezonie wakacyjnym Krakowskie Przedmieście w Warszawie tętni życiem. Tysiące ludzi każdego dnia wydeptuje rytm miasta na okolicznych trotuarach. Wystarczy jednak zboczyć na chwilę z głównej trasy, by znaleźć się w zupełnie innym świecie…

Co środa przed masywną bramą „Dziekanki” ustawia się długa kolejka. Ten widok zaintrygował mnie na tyle, że starym dobrym zwyczajem postanowiłam sprawdzić za czym kolejka ta stoi. Okazało się, że na dziedzińcu domu studenckiego, zwanego „Dziekanką” odbywa się właśnie 10. edycja festiwalu „Letnie Wieczory Muzyczne DZIEKANKA 2010”.

Przez całe wakacje, w środy i czwartki na uroczym, staroświeckim dziedzińcu odbywają się plenerowe koncerty muzyki kameralnej. „Muzyki prawdziwej, pięknej i dobrej. Muzyki pełnej zmiennych nastrojów i ekspresji, muzyki łagodzącej obyczaje, kojącej smutek, dającej chwile wytchnienia” – jak zapewnia jeden z organizatorów, prof. Ryszard Zimak.

Takie koncerty odbyły się już dwa (jeden koncert jest grany dwukrotnie, w środę i w czwartek): za pierwszym razem był to występ grupy gospel, za drugim fantastyczny koncert saksofonisty z warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego – Pawła Gusnara. W najbliższe środę i czwartek zagra Royal String Quartet.

Atmosfera na koncertach jest wspaniała, ale trzeba mieć trochę szczęścia, żeby znaleźć miejsce siedzące na niewielkim dziedzińcu. Na tych, którym się to nie uda, czekają miejsca na okolicznych murkach albo podpieranie ścian. Zapewniam jednak, że muzyka słuchana na stojąco brzmi tak samo zachwycająco :)

dziekankaKomentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (6)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?