Komentarze

wróć do menu komentarzy

wielkopostne rozmowy o ciele Laboratorium WIĘZI i portalu DEON.pl

Ciało, jakich mało

wielkopostne rozmowy o ciele Laboratorium WIĘZI i portalu DEON.pl
30 marca 2012
Jacek Prusak SJ

Odpoczynek racz nam dać, Panie (nie tylko wieczny)

Odpoczynek nie jest nagrodą za ciężko wykonaną pracę ani luksusem dla tych, którzy mają dużo czasu. Odpoczynek to nie synonim wakacji, w trakcie których można nic nie robić. Jeśli chcemy zrozumieć jego miejsce w naszym życiu, musimy cofnąć się do samego początku.

czytaj więcej


28 marca 2012
ks. Grzegorz Strzelczyk

Im bardziej się zbliżymy, tym mniej się zdziwimy

Zmartwychwstanie, którego oczekujemy w wyznaniu wiary, nie jest tylko zmartwychwstaniem, ono wiąże się ze zmianą całego wszechświata. Materia jest dobra, jest od Boga zamierzona i nasza wieczność jest wiecznością w materii − w jakimś jej rodzaju, niekoniecznie takim, jaki znamy tutaj - z ks. Grzegorzem Strzelczykiem rozmawia Anna Bednarkiewicz.

czytaj więcej


26 marca 2012
Jacek Borkowicz

Po co duszy ciało?

Co to znaczy, że dusza jest nieśmiertelna, jak uczy nas jedna z tradycyjnych prawd wiary? A właściwie dlaczego człowiek składa się z ciała i duszy? Czy nie prościej byłoby Panu Bogu stworzyć nas, ludzi, jako istoty wyłącznie duchowe? I na co duszy potrzebne jest ciało?

czytaj więcej


23 marca 2012
Marzenna Guzowska

Ciało uwięzione

Ciało to kosmos, nie ma żadnych odniesień poza świadomością siebie. Rugowanie metafizyki z myślenia przez całe poprzednie stulecie, pozbawiło również sztukę dążenia do przekroczenia cielesności w stronę transcendentnej prawdy.

czytaj więcej


21 marca 2012
Katarzyna Jabłońska, Ewa Karabin

Zatańcz siebie

Podobno kiedy św. Teresa z Ávili otrzymała zgodę, aby w domu, w którym mieszkała wraz z innymi zakonnicami, mógł na stałe przebywać Najświętszy Sakrament – wyjęła kastaniety i wszystkie… zatańczyły.

czytaj więcej


archiwum (15)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?