Komentarze

wróć do menu komentarzy

minutowe dialogi Atrakcyjnej Arabessy i Jasia Humusa

Mini-multi-kulti

minutowe dialogi Atrakcyjnej Arabessy i Jasia Humusa
26 kwietnia 2012
Stanisław Strasburger, Rana Siblini

Historia kołem się toczy?

- Wiesz, że Münster wygrało światowy konkurs na średniej wielkości miasto, w którym żyje się najlepiej? Mimo to jakieś trzy miesiące temu odbyła się tu demonstracja w ramach światowego ruchu „Oburzonych”. Tylko czemu rewolucja w mieście o tak wysokiej jakości życia?

czytaj więcej


18 kwietnia 2012
Stanisław Strasburger, Rana Siblini

Kocham cię, a kochanie moje to… dobrobyt

- Otóż to! Kredyt rodzinny po libańsku: zerowe oprocentowanie i wieczny dobrobyt za cenę – bagatela! – swobody kochania. Większość rodzin moich bejruckich przyjaciół ma drugi dom w górach. Jeżdżą tam zaledwie na kilka tygodni w roku. W Polsce czy w Niemczech byłby to luksus, na który mało kogo stać.

czytaj więcej


12 kwietnia 2012
Stanisław Strasburger, Rana Siblini

Nostalgia, czyli rzecz o cechach narodowych

- Jestem taka rozczarowana…

- Arabesso, co się stało? Czy nostalgia przestała być tylko przedmiotem studiów i daje ci się osobiście we znaki? Niestety, takie rzeczy wymykają się czasem spod kontroli.

- Po prostu, Jasiu, my, którzy z krajów trzeciego świata wyjeżdżamy na Zachód, mamy ogromne oczekiwania. Wierzymy, że czeka nas lepsze życie – zarówno w drobnych, codziennych sprawach, jak i co do wielkich idei. Niestety, coraz bardziej mam wrażenie, że to tylko iluzja.

czytaj więcej


4 kwietnia 2012
Stanisław Strasburger, Rana Siblini

Jaś i Arabessa naprawiają świat

- Czy w Libanie dziewczynki chodzą do szkoły? – zapytała mnie nauczycielka matematyki z Warszawy. Prowadziliśmy warsztaty na temat Libanu w jednym z najlepszych liceów w stolicy. A potem wyszła kwestia kobiet, które u nas z pewnością wszystkie noszą nikab i ubierają się na czarno. My żartujemy sobie z takich stereotypów. Naprawdę nie sądziłam, że ktoś jeszcze myśli w ten sposób, a tu okazuje się, że tak!

czytaj więcej


29 marca 2012
Stanisław Strasburger, Rana Siblini

Kultikebab

- Jasiu, stajesz się prawdziwym libańskim patriotą! Rzeczywiście, sama byłam zaskoczona, kiedy kanclerz Merkel ogłosiła porażkę multikulturalizmu w Niemczech. Szczególnie, że nikt nigdy nie próbował go tu stworzyć. Niemcy raczej popychają ludzi, aby asymilowali się z „niemiecką kulturą przewodnią”. Więcej kapusty w kebabie!

czytaj więcej


archiwum (12)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?