Myśli na dziś

wróć do katalogu

Miesiąc z bp. Janem Chrapkiem

Jan Chrapek (1948-2001) – polski duchowny rzymskokatolicki, dr socjologii, socjolog religii, biskup pomocniczy drohiczyński (1992-1994) i toruński (1994-1999), ordynariusz diecezji radomskiej (1999-2001).

Święcenia kapłańskie otrzymał 3 maja 1975 z rąk arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. W latach 1984-1986 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca” i duszpasterzem inteligencji w parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie.

Z ramienia Rady Konferencji Biskupich Europejskich odpowiadał za media w Europie Środkowo-Wschodniej. Był wykładowcą najpierw na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a potem na UKSW i na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem i jednym z twórców Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej. Po mianowaniu na biskupa 28 czerwca 1999 roku, został powołany do Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu. Był autorem szeregu książek i artykułów poruszających problematykę etyki środków społecznego przekazu oraz obecności Kościoła w mediach. Z jego inicjatywy w Radomiu otwarte zostały stołówki dla ubogich prowadzone przez księży filipinów, ojców bernardynów i Caritas, uruchomiona przychodnia lekarska dla ludzi ubogich i pozbawionych ubezpieczenia, klub młodzieżowy „Arka”, bezpłatna Linia Braterskich Serc – telefon zaufania. Był też pomysłodawcą I Kongresu Misyjnego Dzieci Diecezji Radomskiej.

Zginął 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym na drodze krajowej nr 7 między Białobrzegami a Radomiem.

Jego mottem życiowym były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię”. Po jego śmierci utworzono kapitułę, która corocznie przyznaje dziennikarską nagrodę „Ślad” jego imienia.wróć do katalogu

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?