Myśli na dziś

wróć do katalogu

Miesiąc z Bratem Rogerem z Taizé

Brat Roger, a właściwie Roger Louis Schütz-Marsauche, urodził się 12 maja 1915 roku we szwajcarskiej wsi Provence w kantonie Vaud. Znany jako Brat Roger z Taizé, do tej małej wioski we francuskiej Burgundii, gdzie osiadł na stałe w 1940 roku, trafił na rowerze. Tu, w trakcie wojny udzielał schronienia wielu prześladowanym wówczas Żydom. W 1949 roku wraz z dwoma braćmi: Maxem Thurianem i Pierrem Souvairanem, złożył śluby. Zobowiązując się do życia na wzór wspólnoty klasztornej, utworzyli Communauté – Wspólnotę.

Brat Roger był duchownym ewangelickim, w latach 1936-1940 studiował kalwinizm w Lozannie i Strasburgu. Założona przez niego Wspólnota przekroczyła jednak istniejące wewnątrz chrześcijaństwa podziały, by w duchu ekumenizmu zbliżać do siebie chrześcijan wszystkich wyznań. W 1980 roku, podczas jednego z europejskich spotkań młodych w Rzymie, publicznie przyznał: „Znalazłem moją chrześcijańską tożsamość, jednając w sobie samym wiarę mego pochodzenia z tajemnicą wiary katolickiej, nie zrywając z nikim komunii”. Oświadczenie zostało złożone w obecności papieża Jana Pawła II i stało się przypieczętowaniem ekumenicznej ścieżki Communauté.

Jako założyciel Wspólnoty Brat Roger stał się twórcą największego na świecie ekumenicznego spotkania modlitewnego, znanego pod nazwą: Międzynarodowe Spotkania Młodych. W 1988 roku brat Roger otrzymał Nagrodę UNESCO za Wychowanie dla Pokoju.

Brat Roger zginął 16 sierpnia 2005 roku w Taizé, gdy podczas wieczornego nabożeństwa 36-letnia Luminita Solcanu – niezrównoważona psychicznie Rumunka – zadała mu nożem kilka śmiertelnych ciosów. Tragiczna śmierć Brata Rogera nie zdołała wstrzymać tradycji corocznych spotkań. Jego dzieło podtrzymywane przez następcę, Brata Alois, trwa w swych ekumenicznym duchu, a niektóre wspólnoty chrześcijańskie – jak Kościół Starokatolicki w Czechach oraz Reformowany Kościół Katolicki – uznają brata Rogera za świętego męczennika.wróć do katalogu

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?