Myśli na dziś

wróć do katalogu

Miesiąc z Bruce’em Marshallem

Bruce Marshall – angielski pisarz szkockiego pochodzenia. Ur. 24 czerwca 1899 r. w Edynburgu, w 1916 r. wstąpił na Uniwersytet St. Andrews, w 1917 r. nawrócił się na katolicyzm.

W czasie I wojny światowej przeszedł szlak bojowy, wpierw jako szeregowy w Highlanders Light Infantry, by osiągnąć stopień podporucznika w Royal Irish Fusilers i w King’s Royal Rifle Corps. W 1918 r. w trakcie działań wojennych został poważnie ranny, uratowany przed śmiercią przez niemieckich sanitariuszy dostał się do niewoli, gdzie wskutek poniesionych ran stracił nogę.

Po wojnie skończył studia w Szkocji i wyjechał do Paryża. W tym czasie powstały pierwsze próby literackie, oparte głównie na własnych doświadczeniach życiowych. W 1928 roku ożenił się z Mary Pearson Clark.

Marshall przebywał w Paryżu do roku 1940, zdołał uciec do Wielkiej Brytanii dwa dni przed wkroczeniem nazistów do stolicy Francji. W Anglii ponownie wstąpił do wojska. Pierwotnie wcielono go do służb logistycznych, ale z uwagi na jego znajomość języka francuskiego oraz francuskich realiów został przeniesiony do wywiadu.

Po wojnie powrócił do Francji i do końca życia mieszkał na Lazurowym Wybrzeżu. Zmarł 18 czerwca 1987 r. w Biot, na 6 dni przed swoimi 88 urodzinami.

Marshall napisał w sumie ponad 40 powieści i opowiadań. W jego twórczości często pojawia się tematyka religijna, a bohaterami wielu powieści są księża katoliccy. Do jego najbardziej znanych utworów należą: Cud ojca Malachiasza, Chwała córy królewskiej, Paryżowi podzwonne, Maj i dziewczyna, Czerwony kapelusz, Ale i oni otrzymali po denarze.wróć do katalogu

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?