Myśli na dziś

wróć do katalogu

Miesiąc z Hansem Ursem von Balthasarem

Hans Urs von Balthasar był katolickim duchownym, uznanym za jednego z najważniejszych teologów XX. Urodził się 12 sierpnia 1905 roku w Lucernie. Był synem Oskara Ludwika Carla von Balthasara i Gabrieli Pietzcker. Pochodził z katolickiej rodziny, jego matka była współzałożycielką i pierwszym sekretarzem generalnym Szwajcarskiej Ligi Kobiet Katolickich.

Hans Urs von Balthasar w dzieciństwie uczęszczał do zakonnej szkoły benedyktynów w Engelbergu oraz jezuitów w Feldkirch. Następnie rozpoczął edukację na Uniwersytetach w Zurichu, Wiedniu i Berlinie. Lato 1927 roku okazało się dla niego przełomowe. Wziął udział w trzydziestodniowych rekolekcjach prowadzonych przez jezuitę ojca Friedricha Krtonsedera. Po nich, 31 października 1929, wstąpił do zakonu jezuitów. W latach 1929-1931 odbył nowicjat w jezuickiej prowincji w Feldkirch. Wkrótce rozpoczął studia filozoficzne (w Berchmanskolleg w Monachium: 1931-1933) oraz teologiczne (Fourviere w Lyonie: 1933-1937). Jego opiekunem naukowym był przyszły kardynał Henri de Lubac. 26 lipca 1939 roku Balthasar przyjął święcenia kapłańskie. W 1948 roku założył Wspólnotę św. Jana. Dwa lata później został przeniesiony do diecezji Chur.

Jako wybitny teolog wykładał teologię na wielu uczelniach. Był autorem prawie 100 książek, ponad 500 artykułów oraz tłumaczem 100 dzieł innych autorów. Wyróżniony tytułem doktora honoris causa szkół teologicznych w Edynburgu, Fryburgu, Monastyrze oraz Amerykańskiego Uniwersytetu Katolickiego w Waszyngtonie. W 1969 roku papież Paweł VI mianował go członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Wraz z Josephem Ratzingerem, przyszłym papieżem Benedyktem XVI, współtworzył „Communio” – Międzynarodowy Przegląd Katolicki. Był uczestnikiem Nadzwyczajnego Synodu Biskupów. Został laureatem nagrody Pawła VI i Nagrody Mozarta. Hans Urs von Balthasar był uznawany za największy autorytet teologiczny swych czasów. Mówi się, że za pontyfikatu Jana Pawła II był „ulubionym papieskim teologiem”. W niezwykły sposób wpłynął również na myśl teologiczną kardynała Josepha Ratzingera. 29 maja 1988 roku Jan Paweł II ogłosił nominację kardynalską Hansa Ursa von Balthasara. Ze względu na podeszły wiek, Balthasar został zwolniony z obowiązku przyjęcia sakry biskupiej, co umożliwiło niezwłoczne wręczenie mu kardynalskiego kapelusza. Nie dożył jednak uroczystości konsystorza. Zmarł dwa dni przed nią: 26 czerwca 1988 roku. Został pochowany na cmentarzu Hofkirche w Lucernie.wróć do katalogu

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?