Myśli na dziś

wróć do katalogu

Miesiąc z ks. Romanem Indrzejczykiem

Roman Indrzejczyk był rzymskokatolickim księdzem. U urodził się 14 listopada 1934 r. w Żychlinie. 8 grudnia 1956 r. z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego przyjął święcenia kapłańskie. Od tego czasu sprawował funkcję wikariusza w wielu mazowieckich parafiach, m.in. w Drwalewie i Grodzisku Mazowieckim, w parafiach warszawskich: św. Aleksandra, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście i Matki Boskiej Loretańskiej na Pradze.

Działalność ks. Indrzejczyka była związana z nieustającą posługą bliźniemu. Jako proboszcz parafii św. Edwarda w Pruszkowie, objął swą opieką duszpasterską szpital psychiatryczny w Tworkach. Następnie w latach 1986–2004, gdy został proboszczem parafii Dzieciątka Jezus na warszawskim Żoliborzu, aktywnie uczestniczył w działaniach antykomunistycznych: na jego plebanii głosił wykłady Jacek Kuroń, a w salkach katechetycznych zbierała się Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. W odwecie za aktywność polityczną funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa próbowali podpalić jego kościół.

Ks. Indrzejczyk angażował się w życie nie tylko swych parafian, ale i potrzebujących wsparcia grup społecznych. Był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz krajowym koordynatorem ruchu Pax Christi. W latach 1961–1976 i 1989–1994 był krajowym duszpasterzem służby zdrowia. Ks. Indrzejczyk był również poetą, pozostawił kilka tomików, m.in.: Rozważania o człowieczeństwie (zasłyszane w parafii), I niech tak zostanie… niektóre myśli sercem wysłuchane, Człowiek dla człowieka. Rozmowy z ludźmi i...historią, Mądrym być człowiekiem, Wiersze wybrane. Rozważania o człowieczeństwie, W pamięci zapisane.

Od 22 grudnia 2005 roku pełnił funkcję kapelana prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zmarł tragicznie 10 kwietnia 2010 r. na pokładzie samolotu lecącego uczcić 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.wróć do katalogu

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?