Myśli na dziś

wróć do katalogu

Miesiąc z Matką Teresą z Kalkuty

Matka Teresa z Kalkuty, czyli Agnesë Gonxhe Bojaxhiu urodziła się 26 sierpnia 1910 r. w Skopje (dziś Macedonia) w albańskiej rodzinie. W wieku osiemnastu lat wstąpiła do irlandzkiego zgromadzenia loretanek i wyjechała do Indii. Niespełna 10 lat później (24 maja 1937 r.) złożyła śluby wieczyste, przyjmując imię Maria Teresa od Dzieciątka Jezus (od Teresy z Lisieux – patronki misjonarzy).

Zamieszkała w Kalkucie, gdzie w każdą niedzielę odwiedzała w slumsach chorych i biedaków, stając się coraz bardziej wrażliwa na panujące tam podczas II wojny światowej ubóstwo. 10 września 1948 r., podróżując z Kalkuty do klasztoru w Darjeeling na coroczne rekolekcje, Matka Teresa doświadczyła „powołania w powołaniu”. Wezwana została do tego, by opuścić klasztor i założyć nowe, niosące pomoc ubogim zgromadzenie: „To był rozkaz. Odmowa byłaby zaparciem się wiary” – wspominała. Postanowiła założyć nowy instytut zakonny, którego głównym celem byłaby opieka nad najuboższymi i umierającym w slumsach Kalkuty. Po dwóch latach oczekiwania na decyzję władz kościelnych w 1950 r. założyła własne Zgromadzenie Misjonarek Miłości, zamieniając habit na tradycyjny hinduski strój – sari. Pierwszy dom – państwowe hospicjum dla ubogich powstałe w opuszczonej świątyni hinduistycznej – nazwała Kalighat – „Dom Czystego Serca”. Do dzisiaj na całym świecie Misjonarki Miłości prowadzą sierocińce oraz domy dla chorych i umierających.

Matka Teresa z Kalkuty była nie tylko misjonarką, ale i mistyczką, nierzadko porównywaną do Jana od Krzyża. Swe bezpośrednie inspiracje czerpała z reguły franciszkańskiej i życia św. Franciszka z Asyżu. Swoimi poglądami (m.in. przeświadczeniem, że cierpienie zbliża ludzi do Chrystusa czy idealistycznym podejściem do ubóstwa) wzbudzała wiele kontrowersji, lecz wytrwale podążała swą wyznaczoną przez powołanie drogą. Krytykowana (za standard obsługi medycznej w jej domach lub podejście do leczenia wykluczające wiele współczesnych metod) stała się symbolem modlitwy przez czyn. Papież Benedykt XVI w encyklice Deus Caritas est, tak odnosi się do służby błogosławionej: „Na przykładzie błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty możemy jasno zobaczyć, że czas poświęcony Bogu na modlitwie nie tylko nie ogranicza efektywnej i pełnej miłości służby bliźniemu, lecz jest również niewyczerpalnym źródłem tej służby.”

Bez względu na obecne między nią a Indyjską Partią Ludową różnice zdań (chociażby w kwestii traktowania chrześcijańskich Dallitów) cieszyła się w Indiach, jak i na pozostałych kontynentach niezwykłym szacunkiem, Dowodem tego były liczne nagrody, jakimi cały świat pragnął uhonorować działalność Matki Teresy. Gdy w 1970 r. wręczano jej Pokojową Nagrodę Nobla „za walkę z biedą i cierpieniem, co również stanowi zagrożenie dla pokoju”, zawstydzona odmówiła udziału w uroczystym bankiecie, a nagrodę pieniężną skierowała w ręce ubogich. Już za swego życia uznawana za najbardziej podziwianą osobę XX w., 19 października 2003 r. została beatyfikowana.

Matka Teresa zmarła dnia 5 września 1997 r.



wróć do katalogu

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?