Czytelnia

Polacy - Żydzi

Zbigniew Nosowski

Zbigniew Nosowski, Bez okoliczności łagodzących. Dlaczego należy czytać Grossa i się z nim nie zgadzać.

Niestety, mam wrażenie, że „Strach” nie prowadzi ani do zbliżenia, ani do pojednania. Spokojniejsze wypowiedzenie polsko-żydowskiego bólu i doświadczenia, moim zdaniem, bardziej służyłoby tym celom.

W powojennej Polsce mordowano Żydów i nie były to przypadki odosobnione. Antysemityzm był wówczas w Polsce rozpowszechniony. Nie wszystko, co się działo, było jednak antysemityzmem. Trzeba o tym wszystkim w Polsce mówić. Trzeba mówić całą prawdę. Na dobrą książkę na ten temat musimy jednak wciąż jeszcze czekać.

Zbigniew Nosowski

1 Rozszerzona wersja wystąpienia podczas panelu dyskusyjnego nad książką „Strach” Jana Tomasza Grossa w Warszawie 22 stycznia 2008 r. Tekst publikowany w: „Wokół Strachu. Dyskusja o książce Jana T. Grossa”, Kraków 2008.
2 Wywiad dla „Polityki” 2006 nr 28.
3 Zygmunt Bauman, „Świat nawiedzony”, w: „WIĘŹ” 2007 nr 8-9.
4 Zupełnie nie wiem, skąd Konstanty Gebert wziął informację, że ten „pierwszy list polskiego Episkopatu potępiający antysemityzm napisano we wrześniu 1990 r”., ale „ujawniono go dopiero w styczniu 1991 r.”, ze względu na trwającą kampanię prezydencką (zob. „Kto się boi ”?, „Gazeta Wyborcza” 18 stycznia 2008). List pasterski został przyjęty przez 244 Konferencję Plenarną Episkopatu Polski, w dniu 30 listopada 1990 r. Wtedy też wyznaczono datę jego odczytania w kościołach na 20 stycznia 1991 r. Jest typową praktyką, że projekty listów pasterskich powstają wcześniej niż zostaną oficjalnie przyjęte, tak samo jak to, że są uchwalane z pewnym wyprzedzeniem przed planowanym dniem lektury w kościołach, zwłaszcza że Konferencja Episkopatu na zebraniach plenarnych spotyka się rzadko. Jaki to ma związek z wyborami prezydenckimi, które odbyły się 25 listopada i 9 grudnia, czyli list przyjęto oficjalnie po pierwszej turze wyborów?

poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Polacy - Żydzi

Zbigniew Nosowski

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?